Haber

Aşırı sıcak, çiftçileri gece vardiyasında çalışmaya zorluyor

Aşırı sıcak, çiftçileri gece vardiyasında çalışmaya zorluyor

ELAZIĞ Türkiye’de tarım ve hayvancılık açısından önemli bir yere sahip olan Elazığ’da çiftçiler, havaların çok sıcak olması nedeniyle geceleri hasat yapmak zorunda kalıyor.

Elazığ’da rekor kıran dünya hava sıcaklıkları ve hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde olması, tarlalarda hasada başlayan çiftçileri olumsuz etkiliyor. Gündüz sıcaklığının 38 dereceye ulaştığı kentte, günün ilk ışıklarıyla birlikte çalışmaya başlayıp traktör ve biçerdöverlerle tarlalarını biçmeye başlayan çiftçiler, sıcaklık arttıkça akşam saatlerinde de çalışmalarına devam ediyor. Sıcakların yerini soğuk havanın aldığı gecelerde harıl harıl çalışan çiftçiler, biçerdöverlerle tarlalarını biçerken, traktörlerle biçilen arpalar makul alanlara naklediliyor.

“Ata mesleği olan çiftçiliğe devam ediyoruz”

Gündüz sıcaklarından dolayı hasada geceleri devam ettiklerini söyleyen çiftçilerden Salih Eren Bulut, “Bilgisayar programcılığı okudum. Biz atalarımızın mesleği olan çiftçilik yapıyoruz. Burada yaklaşık 15 gün hasada başladık ve bu hasat 45 gün sürüyor. Hava sıcak olduğu için sabah ve gündüz pek çalışmıyoruz. Biz genellikle geceleri çalışmayı tercih ediyoruz.” Geceleri çalışmak zor” dedi.

Çiftçilikle uğraşan Hakkı Arslan, “Hankendi ve Durupınar bölgelerinde yaklaşık 15 gün önce hasat başladı. Havaların ısınması nedeniyle 2-3 saat ara verdikten sonra akşamları hasadımıza devam ediyoruz. 7 gün 24 saat çalışmaya devam ediyoruz. Ancak günün en sıcak saatlerinde 3 saat aradan sonra. Hasadımız sabaha kadar devam ediyor” şeklinde konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu