Ekonomi

Avrupa Merkez Bankası faiz kararını açıkladı! Son 14 yılın zirvesi görüldü

ABD Merkez Bankası’nın ardından Avrupa Merkez Bankası (ECB) da yılın son faiz kararını açıkladı. Fed gibi faiz artış hızını yavaşlatan ECB, politika faizini 50 baz puan artırdı. Banka geçen ay 75 baz puan artmıştı.

SON 14 YILDA İLGİ

ECB, faiz oranını artırma kararı ile ana yeniden finansman oranını yüzde 2,5’e, marjinal borç verme imkanını yüzde 2,75’e ve mevduat faizini yüzde 2’ye yükseltti. Böylece faiz oranı 2008’den bu yana en yüksek seviyeye çıktı.

ENFLASYONA KARŞI ECB’DEN

Bankadan yapılan açıklamada, parasal sıkılaştırmanın planlandığı gibi Mart ayında başlayacağı ve öngörülebilir bir hızda gerçekleşeceği belirtildi. Açıklamada enflasyonla mücadeleye de vurgu yapıldı.

SON 4 TOPLANTIDA İLGİYİ 250 TABAN PUAN ARTIRDILAR

ECB, 8 Eylül’de tarihinde ilk kez faiz oranlarını 75 baz puan artırmış ve üst üste iki toplantıda faiz oranlarını 75 baz puan artırmıştı. ECB, 11 yıllık aradan sonra faiz artırımlarına 21 Temmuz’da 50 baz puanla başladı. Böylece son 4 toplantıda toplam 250 baz puan faiz artışı geldi.

FED YÜKSEK SON 15 YILIN EN YÜKSEK

ABD Merkez Bankası dün akşam açıkladığı kararla faiz oranlarını 50 baz puan artırdı. Üst üste 7’nci kez faiz artırımına giden Fed, politika faizini yüzde 4,25-4,50 aralığına yükseltti. Böylece ABD’de faiz oranları 2007’den bu yana en yüksek seviyesini gördü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu