Ekonomi

BIST 30 endeks sözleşmesi VİOP’ta yükselişle açıldı

Borsa İstanbul Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası’nda (VİOP) Haziran vadeli BIST 30 endeksine dayalı sözleşme yüzde 1,5 artışla güne 5.905,00 puandan başladı.

Haziran vadeli endeks kontratı, açılış seansında bir önceki normal seans kapanışına göre yüzde 1,5 yukarıda 5.905,00 seviyesinde işlem gördü.

Dün alım rotası izleyen endeks kontratı, normal seansı önceki kapanışının yüzde 0,4 üzerinde 5.816,75 puandan kapattı. Endeks kontratı akşam seansında da yükselişini sürdürerek yüzde 0,9 artışla 5.867,25 puana yükseldi.

Analistler, ABD Merkez Bankası’nın (FED) bu ayki toplantısında faiz artırmayabileceğine dair beklentilerin güçlenmesi ve ABD’de borç limiti krizinin aşılmasıyla birlikte küresel borsalarda olumlu bir seyir izlendiğini belirterek, ABD’deki verilerin ABD’de bugün açıklanacak istihdam raporu yatırımcıların ilgi odağı oldu.

ABD Senatosu, borç limitini artırarak ülkenin temerrüde düşmesini önleyecek yasa tasarısını onaylarken, 1 Ocak 2025’e kadar askıya alınmasını öngören yasa tasarısı yasalaşması için ABD Lideri Joe Biden’ın imzasına sunulacak.

Analistler, ülkede para politikasına ilişkin beklentilerin de hafta başına göre önemli ölçüde değiştiğini ve söz konusu gelişmede Fed üyelerinin sözlü yönlendirmesinin etkili olduğunu söyledi.

Philadelphia Fed Başkanı Patrick Harker, Haziran toplantısında faiz artırımını “atlama” eğiliminde olduğunu belirtirken, Fed’in 14 Haziran toplantısında politika faizini sabit tutacağına dair beklenti para piyasalarının fiyatlamasında yüzde 75’e yükseldi.

Analistler, ABD’de istihdam piyasasının Fed’in adımlarına rağmen hala çok sıcak olduğunu hatırlatarak, bugün açıklanacak istihdam raporundaki verilerden alınacak sinyallerin Fed’in politika adımlarında etkili olabileceğini söylediler.

Bugün ayrıca finans sektörü dışındaki şirketlerin döviz varlık verilerinin de takip edileceğini belirten analistler, endeks sözleşmesinde 5.950 ve 6.000 seviyelerinin direnç konumunda, 5.850 ve 5.800 puan seviyelerinde olduğuna dikkat çekti. takviye konumundadır.

haberbayramoren.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu