Haber

Çiftlik Bankası Davası: ‘Tosuncuk’ lakaplı sanık tahliye edildi

Çiftlik Bank ana davasında aralarında ‘Tosuncuk’ lakaplı Mehmet Aydın ve ağabeyi Fatih Aydın’ın da bulunduğu 20 sanığın yargılanmasına devam edildi. Duruşmada Uruguay’dan getirilen ve Aydın’ın ‘kara kutusu’ olarak gösterilen Osman Naim Kaya serbest bırakıldı. Duruşmada savunma yapan Mehmet Aydın, “Şirketler kayyımlar tarafından yönetilirken ödemeler yapılabilirdi. Suçlu olsak bile ödemeler yapılacak” dedi.

Nisan ayında Uruguay’dan Türkiye’ye iade edilen tutuklu sanıklar Fatih Aydın, Mehmet Aydın ve Osman Naim Kaya, Anadolu 6. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı. Duruşmada avukatlar da hazır bulundu.

“Suçlu olsak bile ödemeler yapılacak”

‘Tosuncuk’ lakaplı Mehmet Aydın, “Türkiye’de 100 firmamız var. Devletin kestiği cezalar bilişim firmasına kesildi. Game ve Dora gıda firmalarının devlete herhangi bir borcu yok. Şikayetçilerin kayıpları Varlıkları itibarıyla karşılanabilir. Şirketler yönetilirken ödemeler kayyumlar tarafından yapılmış olabilir. “Suçlu olsak bile ödemeler yapılacak. Serbest bırakılmamı talep ediyorum” dedi.

“CEZAMI VERDİM”

Tosuncuk lakaplı Mehmet Aydın’ın kara kutusu olarak gösterilen Osman Naim Kaya, “Uruguay’da kara para aklamaya yardım etmekten 4 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldım. Cezamı çektim. Cezam bitti. Türkiye’de açılan dava nedeniyle yurt dışında kaçak olmam gündeme geldi.” “Uruguay devleti, iademle ilgili tüm yazışmalara, cezamın infazı nedeniyle iade edilemeyeceğimi belirterek yanıt verdi. Bu yanıtlar Dışişleri Bakanlığı’ndan alınabilir. Tahliyemi talep ediyorum” dedi.

KARA KUTU TAHLİYE EDİLDİ

Mahkeme heyeti, suçun mahiyetinin ve mahiyetinin değişme ihtimali, delillerin toplanmış olması ve delillere müdahale şüphesinin bulunmaması ihtimalini dikkate alarak sanık Osman Naim Kaya’nın tahliyesine karar verdi. Mehmet Aydın ve Fatih Aydın’ın tutukluluk halinin devamına karar verildi. Duruşma ileri bir tarihe ertelendi.

İDDİAAT

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nın hazırladığı 5 farklı iddianame birleştirildi. Davalarda toplam 4 bin 582 kişi müşteki olarak yer aldı. Aralarında Mehmet Aydın ve ağabeyi Fatih Aydın’ın da bulunduğu 20 sanığın 5 ayrı davadan toplam 86 bin 114 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılması isteniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu