Ekonomi

Çin’de TÜFE Nisan’da yükseldi, ÜFE düşüşünü sürdürdü

İç talebin iyileştiğine dair bir işaret olarak, Çin’de tüketici fiyatları Nisan ayında üst üste üçüncü ay artarken, üretici fiyatları düşmeye devam ederek karmaşık bir ekonomik tabloya işaret etti. Ulusal İstatistik Bürosu’na göre, tüketici fiyatları Nisan ayında geçen yılın aynı dönemine göre %0,3 artarak Reuters anketinin %0,2’lik artış tahminini aştı ve Mart ayındaki %0,1’lik artışı geride bıraktı.

Volatil gıda ve akaryakıt sektörlerini dışarıda bırakan çekirdek enflasyon da Mart ayındaki %0,6 seviyesinden Nisan ayında %0,7’ye yükseldi. Ayrıca, tüketici fiyat endeksi (TÜFE) aylık bazda %0,1 artış göstererek %0,1 düşüş beklentilerini boşa çıkarmış ve Mart ayındaki %1’lik düşüşü tersine çevirmiştir.

Uzmanlar, gıda ve enerji fiyatlarının hesaplamalardan çıkarılmasının, özellikle hizmet sektöründe talepte bir canlanma olduğunu ortaya koyduğunu belirtmektedir.

Bu olumlu işaretlere rağmen, bu toparlanmanın sürdürülebilirliğine ilişkin endişeler devam etmektedir. Resmi anketler, fabrika ve hizmet faaliyetlerinde bir soğuma olduğunu göstermiştir ve süregelen konut krizi, daha fazla politika desteğine duyulan ihtiyacın altını çizerek zorluklar yaratmaya devam etmektedir.

Üretici fiyat endeksi (ÜFE) ise Nisan ayında bir önceki yıla kıyasla %2,5 oranında düşerek bir buçuk yıldır devam eden düşüşe işaret etse de bir önceki ayda görülen %2,8’lik düşüşten daha az bir düşüş kaydetmiştir.

Çin Merkez Bankası, ekonomik toparlanmayı desteklemek için esnek, hassas ve etkili bir para politikası uygulayacağını ve tüketici fiyatlarında ılımlı bir toparlanmayı teşvik edeceğini belirtti. Bu, Politbüro’nun Nisan ayında Çin’in büyümeyi desteklemek için bankaların zorunlu karşılık oranları ve faiz oranları gibi politika araçlarını kullanacağı yönündeki açıklamasının ardından geldi.

Analistler, Çin’in 2024 yılında yaklaşık %5 olan ekonomik büyüme hedefine ek politika desteği olmadan ulaşıp ulaşamayacağını tartışmaya devam ediyor.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu