Ekonomi

Delek 1. çeyrekte beklenenden daha az zarar açıkladı, gelirde düşüş var

BRENTWOOD, Tenn. – Delek US Holdings, Inc. (NYSE: DK), analistlerin hisse başına -0,43 $ zarar beklentilerini hafifçe aşarak -0,41 $ hisse başına düzeltilmiş ilk çeyrek zararı bildirdi.

Bununla birlikte, şirketin çeyrek geliri 3,28 milyar dolar beklentisine karşılık 3,23 milyar dolar olarak gerçekleşerek konsensüs tahmininin altında kaldı.

Enerji şirketinin 31 Mart 2024’te sona eren ilk çeyrekte raporlanan net zararı 32,6 milyon dolar ya da hisse başına -0,51 dolar olurken, geçen yılın aynı çeyreğinde 64,3 milyon dolar ya da hisse başına 0,95 dolar net gelir elde edilmişti. Düzeltilmiş net zarar 26,2 milyon dolar olarak gerçekleşirken, bir önceki yılın 92,7 milyon dolarlık düzeltilmiş net gelirine göre önemli bir düşüş yaşandı.

Delek’in rafinaj segmenti Düzeltilmiş FAVÖK’ü geçen yılın aynı dönemindeki 230,2 milyon dolardan 2024’ün ilk çeyreğinde 106,1 milyon dolara düştü. Bu düşüşün başlıca nedeni, artan satış hacmine rağmen rafineri crack spreadlerinin düşmesidir. Şirketin benchmark crack spreadleri bir önceki yılın seviyelerine göre ortalama %22,2 oranında azalmıştır.

Öte yandan, lojistik segmenti iyileşme gösterdi ve Düzeltilmiş FAVÖK, Delaware Gathering sistemlerinin katkıları ve yıllık ücret artışları sayesinde bir önceki yıla göre (YoY) 91,4 milyon dolardan 99,7 milyon dolara yükseldi. Perakende segmenti Düzeltilmiş FAVÖK’ü bir önceki yıla kıyasla 6,4 milyon dolardan 6,5 milyon dolara yükselerek nispeten sabit kaldı.

Delek US ayrıca, likiditesini yaklaşık 800 milyon dolara çıkaran Delek Logistics borç ve hisse senedi arzlarının gerçekleştirilmesi de dahil olmak üzere stratejik ilerlemesini vurguladı. Şirket, 3,6 milyon DKL birimi ekleyerek DK sahipliğini %72,7’ye seyreltti ve toplam 47,2 milyon ödenmemiş birim ve artan hacim faaliyeti elde etti.

Başkan ve CEO Avigal Soreq şirketin performansıyla ilgili olarak şunları söyledi: “Çeyreğin başlarında bölgesel talep rüzgarlarıyla mücadele ettik ve sağlam bir operasyonel performans sergiledik. Bu da beklentilerimizle uyumlu bir çeyrek geçirmemizi sağladı.” Ayrıca şirketin stratejik ilerlemelerini ve parçaların toplamı girişimini yürütme ve paydaşlar için değer yaratma konumunu vurguladı.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Delek US ileriye dönük olarak, güvenli ve güvenilir operasyonlar yürütmeye, portföyünü stratejik büyüme projeleriyle geliştirmeye ve finansal gücünü ve esnekliğini korurken hissedar değeri sağlamaya odaklanmayı planlıyor.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu