Haber

DENEME AMAÇLI ZENCEFİL ETKİ, HASADI BEKLİYOR

ANTALYA’nın Serik ilçesinde deneme amaçlı zencefil bitkisi eken Veli Balaban, “Üretmek isteyen herkese tavsiye ederim. Herkesin ekebileceği bir mahsul” dedi.

Serik’e bağlı Burmahancı Mahallesi’nden üretici Veli Balaban, geçen mayıs ayında deneme gayeli zencefil bitkisi ekti. Şubat ayındaki hasat periyodunu bekleyen Veli Balaban, zencefilin üretim maliyetlerinin düşük olduğunu, fazla eziyetinin olmadığını söyledi. Veli Balaban, “Üretmek güzel bir şey, yeni şeyler denemeyi seviyorum. Çevrede duydum. Üretimi Antalya bölgesinde de yapılıyormuş. Ben de deneme amaçlı olur mu olmazsa bilemiyorum ama 1 dönümlük kapalı alan serada ekim yaptım. İnşallah başarılı sonuç alacağız. İlçemizde yeni yeni denenmeye başladı. Üretim arttığı zaman Türkiye’de pazarı da artacak” dedi.

‘HERKESİN EKEBİLECEĞİ BİR MAHSUL’

Zencefilin çok bir personelliği olmadığını, ekimini yaptıktan sonra su ve gübresini verdiğini anlatan Veli Balaban, “Mayıs ayında ekim gerçekleştirdik. Hasat süresi 9 ay. Fidan olarak alıp ekimini gerçekleştirdik. Tek hasatlık bitki. Her sene yeniden fidan alıp dikilmesi gerekiyor. Üretmek isteyen herkese tavsiye ederim. Herkesin ekebileceği bir mahsul. Haftada 2 defa suyunu veriyoruz. Soğuk algınlığı, nezle ve bağırsağa faydalı olduğunu biliyoruz. Vitamin açısından sağlıklı bir bitki. Toplam 1 dönüm kapalı alan maliyeti bize 25 bin liraya mal oldu” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu