Haber

Depremin ardından mimarlık fakültesine ilahiyatçı dekan atandı! Tepkiler istifayı getirdi

Geçen yıl Erciyes Üniversitesi’nden Karabük Üniversitesi’ne gelen Kapanşahin, Kahramanmaraş’ta yaklaşık 9’ar arayla meydana gelen iki büyük depremin ertesi günü 7 Şubat’ta Rektör Refik Polat’ın onayıyla Mimarlık Fakültesi Dekanlığına atandı. saat. Depremin ardından yapılan bu atama sosyal medyada tartışma konusu oldu.

2022 YILINDA KARABÜK ÜNİVERSİTESİ’NDE ÖĞRETİM GÖREVLİSİ OLMUŞTUR.

1995 yılında Erciyes Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden mezun olan Muhittin Kapanşahin, İslam Tarihi üzerine yüksek lisans yaptıktan sonra aynı üniversitede yaklaşık 30 yıl araştırmacı ve öğretim görevlisi olarak çalıştıktan sonra aynı üniversitede İslam Tarihi doktorasını yapmıştır. Öğretim Görevlisi oldu.

“MİMARİ EĞİTİMİ ALMADIM”

Depremin ardından Mimarlık Fakültesi dekanı olan Kapanşahin, eleştiriler üzerine açıklama yaptı. Yerel bir televizyon kanalına (BRTV) konuşan Prof. Dr. Kapanşahin, dekan atamalarının rektörlerin önerdiği 3 isim arasından YÖK tarafından yapıldığını belirtti:

“Buraya atandığımız 31 Ocak tarihinde bize bildirildi. Tarihçiyim tabi ki ama tarihe olan ilgimden dolayı İlahiyat Fakültesinden sonra çalışma alanımı tarih üzerine yaptım. Yani burası bir mimarlık ve şehircilik üzerine yazdığım, konuştuğum ve ders verdiğim bir alan ama bunu söyleyemem, mimarlık eğitimi ve mimarlık bilgisine sahip biri değilim, bu yüzden böyle bir tez yapamam. Çünkü mimarlık, ilim tarihimiz, şehir tarihimiz İslam medeniyetinin ayrılmaz bir parçasıdır.”

REKTÖR: HOCAMIZ BUNUN ÜZERİNDEN İSTİFA İSTEDİ ANCAK KABUL ETTİ

Sözcü’de yer alan habere göre, Mimarlık Fakültesi dekanlığına atanan Prof. Muhittin Kapanşahin istifa etti. Konuyla ilgili açıklama yapan Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Refik Polat, “Atamalar YÖK tarafından yapılıyor ama idari görev yerleri dekanlar. Hocamız daha fazla yıpranmasın diye istifa etti.O da kabul etti.Dekan yardımcımızla süre sonuna kadar devam edeceğiz.”

ciftlikkoyhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu