Haber

Dışişleri Bakanlığı AP Türkiye Raporuna tepki gösterdi

Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Kurulu’nda dün kabul edilen Türkiye Raporu ile ilgili olarak Dışişleri Bakanlığı, “Bu rapor ne yazık ki Avrupa Parlamentosu üyelerinin gündelik popülist siyasetin esiri olduğunu ve gelişmekten ne kadar uzak olduklarını gösteriyor.” Hem AB’ye hem de bölgemize yönelik doğru stratejik yaklaşım.” “Türkiye-AB ilişkilerinin yeniden canlandırılması için bir fırsat penceresinin açıldığı, kıtamızın istikrarı ve güvenliği açısından böylesine kritik bir dönemde, AP’nin üyelik müzakereleri yerine farklı arayışları gündeme getirmesini mantıksız buluyoruz. İlişkilerimizin omurgasıdır” dedi.

Dışişleri Bakanlığı, AP Türkiye Raportörü Nacho Sanchez-Amor’un hazırladığı ve dün AP Genel Kurulu’nda oylamayla kabul edilen Türkiye Raporu’na tepki gösterdi. Bakanlığın yazılı açıklaması şöyle:

“Avrupa Parlamentosu’nun (AP) tavsiye kararı olan 2022 Türkiye Raporu, 13 Eylül 2023’te AP Genel Konseyi’nde kabul edildi.

Türkiye karşıtı çevrelerden gelen dezenformasyona dayalı haksız suçlama ve önyargılarla dolu bu rapor, AP’nin hem ülkemizle ilişkilere hem de AB’nin geleceğine yönelik her zamanki sığ ve vizyonsuz yaklaşımının bir yansımasıdır. Ne yazık ki bu rapor, Avrupa Parlamentosu üyelerinin gündelik popülist politikaların esiri olduklarını ve hem AB’ye hem de bölgemize yönelik doğru stratejik yaklaşım geliştirmekten ne kadar uzak olduklarını da gösteriyor. Kıtamızın istikrarı ve güvenliği açısından böylesine kritik bir dönemde, Türkiye-AB ilişkilerinin yeniden canlandırılması için bir fırsat penceresinin açıldığı bir dönemde, AP’nin müzakerelerin asıl konusu olan katılım müzakereleri yerine farklı arayışları gündeme getirmesini mantıksız buluyoruz. bağlarımızın omurgası.

Ayrıca AP’nin raporunda yer alan, bazı çevrelerin Ege, Doğu Akdeniz ve Kıbrıs meselelerine ilişkin tek taraflı görüşlerini yansıtan, tarihi ve hukuki gerçeklerden kopuk iddiaların bizim açımızdan hiçbir geçerliliği yoktur.

“AB İLE ORTAK HEDEFİMİZ GÜMRÜK BİRLİĞİNİN GÜNCELLENMESİYLE ÜLKEMİZİN VİZE DONDURMA DİYALOĞUNU HIZLA TAMAMLAMAK”

Önümüzdeki dönemde AB ile ortak hedefimiz Gümrük Birliği’nin güncellenmesi ve ülkemizin vize serbestisi diyaloğunun hızla tamamlanmasıdır. Bu konularda atacağımız ortak adımlar, Türkiye-AB ilişkilerini ve katılım sürecimizi yeni ve dinamik bir düzeye taşıyacaktır.

Ülkemiz, başta güvenlik, enerji, iklim değişikliği, göç, ticaret sapması ve ekonomik zorluklar olmak üzere güncel tüm zorluklar karşısında AB’yi küresel bir güç haline getirecek potansiyele sahiptir. Bu gerçeğin tespiti bazı çevrelerin gündelik çıkarlarına teslim olmayan vizyoner bir bakış açısıyla mümkündür.

“AP 2024 seçimleri sonrasında oluşacak yeni Parlamentonun tarafsız, akılcı ve yapıcı bir bakış açısıyla hareket etmesini umuyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu