Ekonomi

ECB tutanaklarında faiz uyarısı! Riskler hâlâ devam ediyor

ECB Yönetim Kurulu’nun 13-14 Aralık tarihlerinde Frankfurt’ta gerçekleştirdiği ve 3 ana politika faizinin sabit tutulmasına karar verilen para politikası toplantısının tutanakları yayımlandı.

Meclis üyelerinin değerlendirmelerinin yer aldığı tutanakta, yakın gelecekte enflasyonun yükselme ihtimali nedeniyle dikkatli olunması gerektiği belirtildi.

Tutanaklarda, ECB Yönetim Kurulu üyelerinin enflasyonun hedefe ulaştığı ancak risklerin halen devam ettiği görüşünde olduğu belirtilirken, artık rehavete kapılmamamız ve temkinli olmamız gerektiği vurgulandı.

Tutanaklarda, yakın vadede enflasyonun yüksek seyrini sürdüreceği, fiyatların temel dinamikleri ve enflasyona ilişkin belirsizliklerin devam ettiği belirtilirken, “Bu, görevin tamamlandığından emin olmak için henüz çok erken olduğunu gösteriyor.” İfadesi yer aldı.

“Dikkatli olmak, sabırlı olmak ve kısıtlayıcı duruşu bir süre daha sürdürmek gerekiyordu.” Değerlendirilen tutanaklarda, mevcut stratejik yönelimin korunacağı ve bundan sonraki kararlarda bilgiye dayalı yaklaşımın izlenmesine devam edileceği belirtildi.

Tutanaklarda, özellikle faiz kararlarında, gelen ekonomik ve mali veriler, temel enflasyon dinamikleri ve para politikası transferinin gücü doğrultusunda enflasyon görünümünün değerlendirilmesine dayanılmaya devam edileceği belirtildi.

Tutanaklarda, para politikası duruşunun uzun süre devam etmesi durumunda enflasyonun hedefe zamanında dönebileceğine işaret edilirken, ECB’nin yılın ikinci yarısında yüzde 2 enflasyon hedefine ulaşma yolunda ilerlediği belirtildi. 2025.

Geçen yılın ilk yarısında faiz artırmaya devam eden ECB, Eylül 2023’teki toplantısında refinansman oranını yüzde 4,50’ye çıkardıktan sonra Ekim ve Aralık aylarındaki toplantılarında faiz oranını değiştirmedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu