Ekonomi

Fed enflasyondaki düşüş nedeniyle faiz artırımına son verebileceğinin sinyalini verdi

NEW YORK – Enflasyonist baskıların hafiflediğine işaret eden son ekonomik göstergeler ışığında Fed, faiz artırımlarında potansiyel bir duraklamanın sinyalini verdi. The Clearing House’un Bloomberg’den Tracy Alloway ve Joe Wiesenthal’ın katılımıyla düzenlediği etkinlikte konuşan Michael Barr, mevcut ekonomik göstergelerin Fed’in yüzde 2 enflasyon hedefiyle uyumlu olduğunu öne sürdü. Bu gelişme, yatırımcıların şu anda %5,25 ile %5,5 arasında seyreden faiz oranlarında önümüzdeki ay yapılacak Fed toplantısında tesadüfi bir değişiklik olmayacağı yönündeki beklentilerinin arttığı bir döneme denk geliyor.

İstikrarlı bir politika izlenmesi yönündeki görüşler, gelişen ekonomik ortam ışığında temkinli bir yaklaşımı savunan Federal Rezerv Lideri Jerome Powell ve diğer Fed yetkilileri tarafından da yinelendi. Faizlerin Aralık ayında aynı seviyede kalma ihtimalinin, hem ekonomik aktivitedeki yavaşlamaya hem de fiyat baskılarındaki azalmaya işaret eden son verilere bir tepki olarak değerlendiriliyor.

Bu perspektife ek olarak Barr, Cuma günkü konuşmasında olumlu bir ekonomik görünüm öngörüsünde bulundu. Enflasyondaki düşüş eğiliminin önemini vurguladı ve bunun yakın vadede para politikasında bir değişikliğe yol açabileceğini öne sürdü. Beklenen bu politika değişikliği, enflasyonu kontrol altına almak için uygulanan faiz artırım döngüsünün durma noktasına yaklaştığı anlamına gelebilir.

Yatırımcılar ve piyasa katılımcıları, finansal piyasalar ve ekonomik büyüme üzerinde önemli etkisi olan para politikasının gidişatına ilişkin daha fazla netlik sağlamak amacıyla Fed’in çalışmalarını yakından izliyor. Faiz artırımlarında duraklama beklentisi, merkez bankasının enflasyonla mücadele etmek için faiz oranlarını daha fazla artırmadan mali koşulları gerektiği gibi sıkılaştırabileceğine dair daha geniş bir beklentiyi yansıtıyor.

Bu makale yapay zeka yardımıyla oluşturulmuş, bir editör tarafından çevrilmiş ve incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu