Ekonomi

Ford Lightning fiyat indirimi, elektrikli araç talebi konusundaki tartışmayı yeniden alevlendirdi

fordPazartesi günü F-150 Lightning elektrikli kamyonunun fiyatını düşüreceğini duyurdu.

Bu atılım, elektrikli araçların gelecekteki talebi ve fiyatlandırması hakkında tartışmaları alevlendirdi. Şimdiye kadar tesla‘nin durgun fiyat indirimleri, diğer orijinal ekipman üreticilerini (OEM’ler) yıldan yıla etkileyici bir büyümeyi sürdürürken değerli pazar payı elde etmekten alıkoydu.

Ancak Ford (Ö: FROTO)’nin fiyat indirimi, negatif FAVÖK marjlarına rağmen yerleşik OEM’lerin elektrikli araç pazarında rekabet edebilmek için fiyatlardan taviz vermesi gerekebileceğinin açık bir göstergesidir.

Bank of America analistleri “Elektrikli araçlar için ortalama işlem fiyatının (ATP) zamanla düşmesini ve sonunda ICE araçları için ATP’lere yakınlaşmasını beklemeye devam ediyoruz.”o yazdı.

Bank of America’ya göre, Chevrolet’nin yeni Equinox’unun yakında piyasaya sürülmesi, kitlesel pazardaki elektrikli araçlara olan talebi ölçmeye yardımcı olacak “önemli bir turnusol testi”.

Yeni Ekinoks; Tasarım, konfor, kalite ve fiyat açısından, ICE’deki mevcut küçük/orta uzunluktaki CUV’lerden daha iyi bir ürün olacak, ancak gazla çalışan motor yerine elektrik motoruna sahip.

Yeni Equinox’un, diğer birçok faktör dengelendiğinde, sıradan tüketicilerin elektrikli araçları geleneksel araçlara kıyasla ICE’de tercih edip etmeyeceği konusunda pahalı bilgiler sağlayacağına inanıyorlar.

F hisseleri piyasa öncesi dönemlerde %0.21 düştü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu