Haber

Fuat Oktay, deprem gecesi bir komutanın verdiği talimatı ilk kez anlattı: Savaştayız arkadaşlar.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, AFAD Acil Durum Yönetim Merkezi’nde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Alım ve Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerin ardından yürütülen çalışmalara ilişkin açıklamalarda bulundu.

SAHADA 257 BİN İŞÇİ

Afetzedelerin yaralarının sarılması için depremin ilk saatlerinden itibaren çalışmaların başlatıldığını belirten Oktay, sahada 257 bin 71 işçi ile çalışmaların devam ettiğini bildirdi. Devletin tüm gücüyle milletin yanında olduğunu vurgulayan Oktay, “Şu anda 76 bin 979 güvenlik personelimiz, 64 bin 728 jandarmamız, 41 bin 149 Türk Silahlı Kuvvetleri personelimiz ve güvenlik korucumuz karada görev yapıyor. Buna Sahil Güvenlik dahil değil.” söz konusu.

KOMUTANIN DUYGU KONUŞMASINI AKTARDI

İlk gün yaşanan bir olayı kamuoyuyla paylaşan Oktay, “Savaştayız arkadaşlar. Gerekirse ölüme gidersiniz ama gideceksiniz.” emri verdiğini söyledi.

BENİM EVİM EVİNİZ OLSUN KAMPANYA VE DETAYLAR

Kurulan konteyner sayısının 6 bini geçtiği bilgisini veren Oktay, depremzedelerin çadır veya konteynerden daha uzun süre kalabilecekleri sığınak talebi olduğuna dikkat çekti.

Belki evde bir kasvet varsa yine sigorta sistemi ile sigortalanarak yapılacaktır. Yine bu platformda bağışçılarımız depremzede ailelere kira yardımı da yapabilmektedir. Yani biri kira verir, diğeri kira verirse, bağışlanan kiradan onun kirası ödenebilir.”

haber-atkaracalar.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu