Ekonomi

Gildan, Browning West’i yasadışı hisse senedi satın almakla suçluyor

New York Menkul Kıymetler Borsası’nda NYSE:GIL adı altında işlem gören Kanadalı hazır giyim şirketi Gildan Activewear, Pazar günü yaptığı açıklamada, Browning West, LP tarafından ABD antitröst yasalarının ihlal edildiği iddialarını ortaya çıkardığını duyurdu. Aktivist fonun yakın zamanda Gildan hisselerini satın alması şirket tarafından “yasadışı” olarak nitelendirildi. Gildan, Browning West’in, oy kullanma menkul kıymetlerini satın almadan önce ABD Federal Ticaret Komitesi ve ABD Adalet Bakanlığı’na bildirimde bulunma yönündeki yasal gerekliliklere uymadığını ve zorunlu 30 günlük bekleme süresine uymadığını iddia ediyor.

Tartışma, Browning West’in eski Gildan İcra Kurulu Başkanı Glenn Chamandy’yi yeniden atama çabalarından ve şirketin yönetim kurulu üzerindeki kontrolünü sürdürme niyetinden kaynaklanıyor. Kanada yasalarına göre, tüm hissedarların özel toplantıya çağrılmasına yalnızca bir kuruluşun şirket hisselerinin %5’inden fazlasına sahip olması durumunda izin verilmektedir. Gildan, Browning West’in hisse alımlarının bu eşiği çok az aştığını ve bunun iki taraf arasında bir tartışma konusu haline geldiğini savunuyor.

Gildan ayrıca Chamandy’yi Browning West ile olan bağlantılarını açıklamadığı için eleştirdi ve onu fona diğer hissedarlara göre ayrıcalıklı muamele yapmakla suçladı. Yanıt olarak Browning West, Gildan’ın iddialarına karşı çıktı ve suçlamaların, hissedarların özel bir toplantı sırasında yönetim kurulunu yeniden oluşturma yönünde meşru olarak talep edilen haklarını kullanmalarını engellemeye yönelik bir hile olduğunu ileri sürdü.

Anlaşmazlık Mart ayı başlarında Browning West’in Gildan’ın yönetim kuruluna karşı kampanyasını yoğunlaştırıp üyelerinin çoğunluğunu değiştirmeye çalışması ve kurulun yapısını elden geçirmek için özel bir toplantı çağrısı yapmasıyla daha da arttı. Gildan’ın yasal ihlal iddialarını savunması ve Browning West’in şirketin anlatımına meydan okumasıyla her iki kuruluş da pozisyonlarını sağlam bir şekilde korurken durum gergin olmaya devam ediyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zeka desteğiyle oluşturulmuş, tercüme edilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu