Haber

Gürcistan parlamentosu protestolara neden olan yasa tasarısını geri çekti

Gürcistan parlamentosundaki milletvekilleri, son günlerde başkent Tiflis’te şiddetli protestolara yol açan ‘yabancı nüfuzun şeffaflığı’ konulu yasa tasarısını geri çekme kararı aldı.

Rustavi 2 televizyonunun haberine göre yapılan ortak açıklamada, “Kabul edilen yasa tasarısının kamuoyunda tartışmaya neden olduğunu görüyoruz. Yalan makinesi yasa tasarısını olumsuz bir şekilde sunmayı başardı ve halkın belirli bir kesimini yanılttı.”ifadeler yer aldı.

açıklamada, “Tasarı yanlış bir şekilde ‘Rus yasası’ olarak etiketlendi ve ilk oylamada kabul edilmesi, kamuoyunun bir kısmının nazarında ülkenin Avrupa yolundan ayrılması olarak sunuldu. Ayrıca radikal güçler, gençliğin bir kısmını da içine çekmeyi başardı. Yasa dışı aktiviteler.”söylendi.

Yasanın onaylanmasının ardından önceki gün meclis binası önünde toplanan ve binanın girişini kapatmaya çalışan göstericiler, güvenlik güçleri tarafından göz yaşartıcı gaz ve basınçlı su kullanılarak dağıtıldı.

Önceki gün başlayan gösterilerde 70’ten fazla protestocunun gözaltına alındığı ve 50 polis memurunun yaralandığı belirtiliyor.

Gürcistan muhalefeti: Gösteriler devam edecek

Öte yandan ülkedeki muhalefet partileri, yasa tasarısının geri çekilmesine rağmen protestolarına devam edeceklerini açıkladı.

Perşembe akşamı yeni bir miting düzenleneceğini belirten ve gözaltına alınan onlarca protestocunun serbest bırakılmasını talep eden ortak açıklamada, “Gürcistan’ın Batı yanlısı bir rotada ilerlediğinden emin olana kadar bu süreçler durmayacak”kelimeler yer aldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu