Ekonomi

İngiltere’deki bakkallardan temel gıda maddelerinin fiyatına son vermesi istenecek

British Telegraph’ın haberine göre Sunak’ın ekibinde bazı temel gıda ürünleri bulunuyor. “mümkün olan en düşük”Tavan fiyatın uygulanmasını sağlamak için bir plan üzerinde çalışmaya başladı.

Fransa’da benzer bir uygulama temel alınarak oluşturulduğu aktarılan plan, süpermarketlerin gönüllü katılımına dayalı olacak.

Bu kapsamda Sunak, son dönemde enflasyonun ana kaynağı haline gelen gıda fiyatlarını kontrol altına almak ve hayat pahalılığının önüne geçmek için piyasalardan ekmek ve süt gibi temel gıda ürünlerinin fiyatlarının dondurulmasını isteyecek.

İngiltere’de geçen hafta açıklanan verilere göre yıllık enflasyon Nisan’da beklentinin altında yüzde 8,7’ye geriledi. Mart ayında enflasyon yüzde 10,1 oldu.

Enflasyondaki düşüşe rağmen gıda enflasyonu yüzde 19,1 ile yüksek seyrini sürdürdü. Mart ayında yüzde 19,2 olan gıda enflasyonu, son 45 yılın en yüksek seviyesini görmüştü.

İngiltere Maliye Bakanı Jeremy Hunt da gıda fiyatlarının çok hızlı artmaya devam ettiğini belirterek, “Gıda enflasyonu endişe verici derecede yüksek.”değerlendirmesini yapmıştı.

İngiliz hükümeti enflasyonu yüzde 2’ye indirip bu seviyede tutmayı hedeflerken, İngiltere Merkez Bankası 11 Mayıs’ta yaptığı toplantıda üst üste 12’nci kez faiz artırımına giderek faiz oranını yüzde 4,25’ten yüzde 4,50’ye çıkardı. Enflasyonla mücadele kapsamında.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu