Haber

İran’da devlet medyasının eski başkanından ülke hükümetine yönelik eleştiri açıklaması

İran Radyo ve Televizyon Kurumu’nun eski başkanı Muhammed Serefraz, gözaltında genç bir kadının hayatını kaybetmesinin ardından başlayan protestolarla ilgili olarak ülke yönetimini eleştirerek, “Bu vurma, tutuklama ve öldürme yöntemi er ya da geç işe yaramayacak. çıkmaza girecek.” ifadeleri kullandı.

Youtube’da yayınlanan bir röportajda Serefraz, ülke yönetimini hedef alan açıklamalarda bulundu.

İran yönetiminin “halkın en küçük taleplerine bile cevap veremez hale geldiğini” ifade eden Şerefraz, “Bu yönetim tarzı sürdürülebilir değil. Bu vurma, tutuklama, öldürme yöntemi işe yaramayacak ve sonu hüsranla sonuçlanacak.” Er ya da geç çıkmaza girilir. Bu yöntemden vazgeçilmelidir.” sözlerini kullandı.

Halka yönelik zulmün hiçbir zaman sonuç vermediğini ancak geçmiş yıllardan örnekler vererek durumu daha da kötüleştirdiğine işaret eden Şerefraz, “Halkı baskı altına alma, siyasi ve ekonomik taleplerini, meşru özgürlüklerini yok sayma yöntemi işe yaramayacaktır. Bu sözleri söylediğim için başıma bir şey gelebileceğini biliyorum. Vasiyetimi bile yazdım.” söz konusu.

Uzun yıllar İran’da devlet medyasında çeşitli üst düzey görevlerde bulunan Mohammad Serefraz, “tutukluların zorla itiraflarını devlet televizyonunda yayınladığı” teziyle 2013 yılında Avrupa Birliği tarafından yaptırımlar listesine alındı. İran güvenlik servisleri ve savcılarla işbirliği”.

İran lideri Ayetullah Ali Hamaney tarafından 2014 yılında Radyo Televizyon Kurumu Başkanlığı’na atanan Şerefraz, 2 yıl bu görevde kaldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
Başa dön tuşu