Haber

İsrail güçleri doktor kılığına girerek hastaneye baskın düzenledi!

İsrail güçleri işgal altındaki Batı Şeria’da bir hastaneye baskın düzenleyerek biri tedavi gören 3 Filistinliyi öldürdü.
Filistin Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, İsrail güçleri işgal altındaki Batı Şeria’nın Cenin kentindeki İbn Sina Hastanesi’ne baskın düzenledi.

FİLİSTİN’DEN BİRLEŞMİŞ MİLLETLERE ÇAĞRI

Filistin Sağlık Bakanı Mey el-Keyle, Birleşmiş Milletler ile uluslararası ve insan hakları kuruluşlarına yaptığı davette, İsrail güçlerinin Gazze Şeridi ve işgal altındaki Batı Şeria’da Filistin halkına ve sağlık kurumlarına karşı işlediği suçlara son verilmesini istedi, sağlık merkezleri ve ekiplerine gerekli korumayı sağlamaktır. .

HASTANEYE GİRMEK İÇİN KILIÇLARINI DEĞİŞTİRDİLER

Filistin’in resmi haber ajansı WAFA’nın haberinde, öldürülen 3 Filistinliden ikisinin kardeş olduğu belirtildi. Öldürülenlerin Muhammed ve Basil Ayman el-Gazavi ile Muhammed Velid Celamin olduğu kaydedildi. Basil Eyman el-Gazavi’nin 25 Ekim 2023’ten bu yana hastanede tedavi gördüğü bildirildi. Sivil kıyafetli, tıbbi ve hemşire üniforması giyen yaklaşık 10 İsrailli özel harekat mensubunun hastaneye girerek 3. kata çıktığı bildirildi. susturuculu silahlarla 3 Filistinliyi öldürdü.

İSRAİL’İN GAZZE’DEKİ İŞGALİNDE SON DURUM

İsrail güçlerinin ve yasadışı Yahudi yerleşimcilerin işgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te 7 Ekim 2023’ten bu yana düzenlediği saldırılarda öldürülen Filistinlilerin sayısı 381’e yükseldi. İsrail ordusu yaptığı açıklamada “ortak operasyon gerçekleştirildiğini” duyurdu. İç güvenlik teşkilatı Shin-Bet (Şabak) ile Cenin’deki İbn Sina Hastanesi’ne yönelik saldırıda Hamas üyesi olduğunu iddia ettiği 3 Filistinlinin öldürüldüğü belirtildi.

İsrail ordusunun açıklamasında, öldürülen Filistinlilerin daha önce İsrail güvenlik güçlerine yönelik saldırılar düzenledikleri, çeşitli baskınlar planlayıp destekledikleri iddia edildi. Açıklamada, “Hastanede silah bulunduğu, hastanelerde aranan kişilerin saklandığı, saldırı planı yapıldığı” iddia edildi.

HASTANELER HİZMET ALTINDA

İsrail güçleri, 7 Ekim 2023’ten bu yana saldırılarını sürdürdüğü Gazze Şeridi ve işgal altındaki Batı Şeria’daki hastaneleri ve sağlık kurumlarını hedef alıyor. Dün Cenin şehrine baskın düzenleyen İsrail güçleri, Cenin Devlet Hastanesi çevresinde konuşlandı. İsrail askerlerinin açtığı ağır ateş, hastanenin doğumhanesinin pencerelerine isabet etti.

İsrail’in Gazze’ye saldırı başlattığı 7 Ekim 2023’ten bu yana işgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te Filistinlilere yönelik gözaltılar, baskınlar ve saldırılarda artış yaşanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu