Haber

Kanada Başbakanı Trudeau: İslamofobinin toplumumuzda yeri yok

Kanada Başbakanı Justin TrudeauPerşembe günü Mississauga, Ontario’da bir nefret eylemi olarak araştırılan ve savunucuların İslamofobinin yükselişinin bir parçası olarak tanımladığı bir camiye düzenlenen saldırıyı kınadı.

Söz konusu saldırının 29 Ocak 2017’de Quebec İslam Kültür Merkezi Camii’ne düzenlenen silahlı saldırının yıl dönümüne denk geldiğine dikkat çeken Dr. Trudeau, söz konusu saldırı, ” korkakça, rahatsız edici ve kabul edilemez” şeklinde tanımladı.

TrudeauResmi X hesabından yaptığı açıklamada, ” İslamofobinin toplumumuzda yeri yok” söz konusu.

2017’de Quebec City’de polis 6 kişinin ölümüyle Pazar günü, sona eren cami saldırısının yıl dönümü arifesinde, Mississauga’da bir kişinin caminin penceresine iki taş attığını belirtti. Olayda kimsenin yaralanmadığı belirtildi.

Kanadalı Müslümanlar Ulusal Konseyitarafından yapılan açıklamada, söz konusu olayın ‘ülke genelinde İslamofobik nefretin endişe verici artışının bir parçası’ olduğunu söyledi.

Kanadalı yetkililer daha önce Toronto’da bir dizi Yahudi karşıtı ve Müslüman karşıtı nefret suçunu bildirmişti. Gazze çatışmasının başlangıcıO tarihten bu yana önemli ölçüde arttığını belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu