Haber

KKTC Cumhurbaşkanı Tatar, tampon bölgede Rum lider Christodoulides ile görüştü

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin (GKRY) yeni seçilen Cumhurbaşkanı Nikos Christodoulides, orta bölgede görüşmek üzere gayrı resmi bir görüşme gerçekleştirdi.

Tatar ve Christodoulides, BM Genel Sekreteri’nin Birleşmiş Milletler (BM) kontrolündeki merkez bölgede (Yeşil Hat) Kıbrıs Özel Temsilcisi Colin Stewart ve UNFICYP’nin Ankara’da düzenlediği gayrı resmi görüşmeyi ilk kez 1+1 formatında gerçekleştirdi. Kıbrıs. evde yapıldı.

Yaklaşık bir saat süren görüşmede Tatar ve Christodoulides bir araya gelerek diyalog kanallarını açık tuttu.

Görüşmenin ardından basına açıklamalarda bulunan Tatar, Kıbrıs Türk halkının tecrit ve ambargolar altında yaşamasının kabul edilmediğini ve kabul edilmeyeceğini Christodoulides’e ilettiğini söyledi. Türkiye’de salgın dönemi ve sarsıntılar.

Adada olası bir deprem olması durumunda iş birliği konusunda Christodoulides ile detaylı görüştüğünü belirten Tatar, “İki taraf, deprem konusunda iş birliği çerçevesinde adım atabilir.” dedi.

Cumhurbaşkanı Tatar, Kıbrıs Rum lideri ile görüşmesinin resmi olmadığına işaret ederek, Kıbrıs’ta gerçekler temelinde egemen eşitlik ve uzlaşmanın kabul edilmesiyle resmi görüşmelerin başlatılmasının mümkün olacağını Hristodulidis’e ilettiğini belirtti.

Kıbrıs Rum Yönetimi’nin yeni lideri Hristodulidis, Rum basınına yaptığı açıklamada Tatar’dan yeni ve beklenmedik bir şey duymadığını belirterek, “Tatar Bey Kıbrıs sorununa ilişkin bu konuları Türkiye’den kamuoyu ile paylaşıyor. Görüşme güzel bir havada geçti. Kısa ve öz bir görüş alışverişinde bulunduk. Görüşmeyi gerçekleştirdik.” söz konusu.

İki tarafın ortasındaki çıkmazın aşılması için elinden gelen her şeyi yapmaya hazır olduğunu kaydeden Christodoulides, görüşmede Tatar’a, bir gazetecinin ‘egemen eşitliği’ kabul edip etmediği sorulduğunda, “Egemen eşitlik halk için egemen eşitlik” cevabını verdiğini aktardı. Kıbrıs Rum tarafı tartışmaya açık bir konu değil.” cevabı verdi.

BM Kıbrıs Temsilciliğinden yapılan yazılı açıklamada, “Ersin Tatar ve Nikos Hristodulidis, bugün BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi ve BM Barış Gücü (UNFICYP) Kıbrıs Misyon Şefi Colin’in himayesinde ilk kez bir araya geldi. Stewart. Toplantı hoş bir atmosferde gerçekleşti. Tamamlandı.” terimler yer aldı.

altindag-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu