Ekonomi

Latin Amerika’da uzak çalışanlar arasında kripto ödemeleri hakim

Global İstihdam için Deel Labtarafından yakın zamanda yayınlanan bir rapora göre Latin Amerika’birden fazla uzaktan çalışan kripto para birimi ödemesi almayı tercih ediyor. Raporun sonuçlarının arkasındaki birçok neden arasında yerel para biriminin istikrarsızlığı ve yüksek enflasyon seviyelerinin olumsuz etkisi yer alıyor.

Evden çalışanlar, Latin Amerika’da kripto parayla maaş almayı tercih ediyor

Küresel ekonomik durgunluğun bir sonucu olarak yüksek enflasyon ve yerel para birimlerinin dolar karşısında değer kaybetmesi, birçok departmanda çalışanların farklı ekonomik çözümler bulmasına neden oluyor. Deel Lab for Global Employment’ın bir raporuna göre, Latin Amerika’daki uzaktan çalışanlar ödemeleri birden fazla kripto para biriminde almayı tercih ediyor ve bu da bölgedeki serbest çalışanlar arasında bu ödeme prosedürünün popülaritesini pekiştiriyor.

Araştırma raporunun verilerine göre Latin Amerika’da ödemeler için kripto kullanımı 2022’de %61’den %64’e çıktı. Latin Amerika’dan sonra ikinci bölge ise EMEAOlarak adlandırılan Orta Doğu ve Afrika Onu %27 ile takip ediyor. Daha sonra da Asya-Pasifik/APAC%8 ve Kanada/NAM%2 kripto ile ödeme yapmayı tercih eden bölgeler.

Latin Amerika’daki uzaktan çalışanlar için favori kripto para birimleri

Latin Amerika’da kripto para birimleri ile ödeme yapmayı tercih eden uzak çalışanların favori kripto para birimleri şu şekilde:

  • bitcoin(%64),
  • USDC (%26),
  • Ethereum(%7),
  • solmak(%2),
  • kısa çizgi(%bir).

Şu anda 24.000 dolarda olan Bitcoin gibi bilinen kripto paraların fiyatlarının düşmesi ve FTX gibi bazı değerli oyuncuların düşüş yaşamasıyla bu kanal Latin Amerika’da uzaktan çalışanlar arasında aldığı darbelere rağmen popülaritesini korumaya devam ediyor. bu pazar kripto kışı nedeniyle aldı.

Yayınlanan rapora göre diğer pazarlarda kripto kullanımını gölgede bırakan bu kripto tercihinin arkasında yatan nedenler, bölgenin özellikleri ve bu çalışanların ekonomik koşullardan kaçmak için kaynaklarını nasıl kullandıkları ile ilgili. Kripto para piyasasındaki fiyatlardaki son düşüşe rağmen kripto para biriminde ödeme almak, Latin Amerika’daki çalışanların bu likiditeyi sadakat dışı tasarruf varlıklarına veya daha karlı seçeneklere kolayca taşımasına olanak tanır.

Deel Bölge Müdürü Natalia Jimenez konuyla ilgili şu sözleri sarf etti:

Diğer piyasalar farklı tepki verdi

Bir ödeme yöntemi olarak kripto, Latin Amerika’da büyürken, diğer pazarlar, büyük ölçüde kriptoya bağımlı olmayan fiat para birimleri kullanan daha gelişmiş ödeme yapılarına sahip bölgelerde hüküm süren kripto para piyasasındaki düşüş nedeniyle tam olarak aynı şeyi yapmadı. havale ve tasarruf.

Rapor, “Kripto piyasasının durumu göz önüne alındığında, işçilerin kripto para birimleriyle ödeme almaya olan ilgisi bir şekilde azaldı.” bu gerçeği kabul etmektedir. Kaiko tarafından Ağustos ayında yayınlanan bir rapora göre bu, kripto paranın diğer pazarlardaki spekülatif açıklamalardan çok gerçek dünya uygulamalarına odaklanan Latin Amerika pazarlarında gördüğü kullanımla ilgili olabilir.

Bu makale ilk olarak Paranfil’de yayınlandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu