Haber

Lavrov, Rusya’yı çevreleme politikasının nükleer çatışma riski taşıdığını söyledi

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Batı’nın Rusya’yı tamamen kuşatma politikasının son derece tehlikeli olduğunu belirterek, “Bu politika, nükleer güçlerin doğrudan silahlı çatışmaya kayması riskini taşıyor.” söz konusu.

TASS haber ajansına verdiği röportajda Lavrov, Ukrayna’daki savaşa ilişkin açıklamalarda bulundu.

Ukrayna’daki çatışmaların 5 yıl sürme ihtimalini değerlendiren Lavrov, ABD’nin sıcak çatışmadan hem ekonomik, hem askeri hem de stratejik olarak azami fayda sağlamaya çalıştığına işaret etti.

Lavrov, “ABD, çatışmayı uzatmak ve daha şiddetli hale getirmek için her şeyi yapıyor” dedi. söz konusu.

“Kiev ve Washington çatışmaları durdurabilir”

Çatışmaların süresi konusunda topun Kiev’de olduğunu ve arkasında Washington yönetiminin olduğunu vurgulayan Lavrov, “Anlamsız direnişi her an durdurabilirler” dedi. sözünü kullandı.

Rusya’nın Ukrayna’dan gelen tehditlerin ortadan kaldırılması, bölgenin askerden arındırılması ve Nazilerden temizlenmesi yönünde taleplerde bulunmasını isteyen Lavrov, aksi takdirde kararı Rus ordusunun vereceğini söyledi.

Lavrov, Batı’nın Rusya’yı tamamen kuşatma politikasının son derece tehlikeli olduğuna işaret ederek, “Bu politika, nükleer güçlerin doğrudan silahlı çatışmaya kayma riskini taşıyor. Bu konuda aynen uyarıyor ve nükleer bir savaşın kazananı olamayacağını defalarca tekrarlıyoruz. savaş.” dedi.

“ABD ile bağlantılar donduruldu”

Washington’ın hatası nedeniyle Rus-Amerikan çıkarlarının çok içler acısı ve donmuş durumda olduğunun altını çizen Lavrov, Biden yönetimiyle normal bir bağ sürdürmenin mümkün olmadığını vurguladı.

Rusya’nın güvenlik meselelerini hem Ukrayna bağlamında hem de daha geniş bir stratejik düzeyde tartışmaya hazır olduğunu kaydeden Lavrov, Washington’un Moskova ile karşılıklı saygı ve ilişkilere dayalı ilişkiler kurmaktan başka bir alternatif olmadığını anlaması için “olgunlaşmasını” bekleyeceklerini kaydetti. eşit olarak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu