Sağlık

Lip Repositioning işlemi dudakların çok yükseğe çıkmasını engeller

Gülümseme sırasında diş etlerinin 3 ila 4 milimetreden fazla görünmesine Gummy Smile denildiğini belirten uzmanlar, bu durumun çeşitli tedavilerle düzeltilebileceğini söylüyor. Tedavi tekniklerinden biri olan dudak yeniden konumlandırma işleminin lokal anestezi altında yapıldığını belirten Periodontoloji Uzmanı Dr. Öğretim Üyesi Kübra Güler, bu durumun patolojik olmadığının ve müdahale gerektirmediğinin altını çiziyor. İşlemin gülümseme sırasında dudakların fazla öne çıkmasını engellemeyi hedeflediğini belirten Güler, bir haftalık güzelleştirme sürecinden sonra her zamanki dizilişe dönülebileceğini söylüyor.

Üsküdar Diş Hastanesi Periodontoloji Uzmanı Dr. Eğitmen Üye Kübra Güler, Gummy Smile etkinliklerinde dudak yeniden konumlandırma işlemi hakkında bilgi verdi.

Diş etlerinin fazla görünmesi estetik olarak algılanmaz.

Kişi gülümserken diş etlerinin 3 ila 4 milimetreden fazla görünmesi durumuna Gummy Smile denildiğini belirten Periodontoloji Uzmanı Dr. Öğretim Üyesi Kübra Güler, “Bu durum genel olarak çok estetik olarak algılanmıyor. Gülerken diş etinin maksimum 3-4 milimetre görünmesi istenir. Bunun üzerinde bir gülümseme varsa ona uygulanabilecek çeşitli operasyonlar vardır. Bu kesinlikle patolojik bir durum ya da müdahale gerektiren bir durum değildir.” söz konusu.

Lip Repositioning işlemi dudakların çok yükseğe çıkmasını engeller.

Estetik algı olarak çeşitli tedavilerin mümkün olduğunu anlatan Güler, bunlardan birinin de Lip Repositioning işlemi olduğunu söyledi. Güler, bu tedavi sürecini şöyle anlattı:

“Gülümseme sırasında dudak kaslarının dudakları fazla çekmesinden kaynaklanan diş etlerinin fazla görünümünü tedavi etmek için diş etlerinin iç kısmından yumuşak doku alınır. Bu çok zor bir tedavi şekli değildir. Lokal anestezi altında diş etleri uyuşturulduktan sonra uygun diş eti ölçüsü işaretlenir, dudağın iç kısmından uygun boyuttaki diş eti çıkarılır, dudak kasları makul bir durumda dikişlerle tutturulur. Daha sonra alınan dokular dikişlerle birbirine yapıştırılır. Bu işlem ile gülümseme sırasında dudakların fazla öne çıkmasının engellenmesi amaçlanır.

Uygulamadan sonra bir hafta kadar özen gösterilmelidir.

İyileşme süresinin yaklaşık 1 hafta olduğuna değinen Güler, “Bu süreçte hekimin talimatlarına uymak, çok sert ve yapışkan şeyleri tüketmekten kaçınmak, mümkün olduğunca ağzı kullanmamak ve aşırıya kaçmamak gerekiyor. dudakları çok fazla hareket ettirin. Dikişler 1 haftalık iyileşme sürecinde alınır. Dudak belirlenen pozisyonda kalıcı olarak takılır ve gülümseme sırasında diş etlerinin görünümü en aza indirilir. açıklama yaptı.

Olayın durumuna göre farklı yollara başvurulabilir.

Periodontoloji Uzmanı Dr. Öğretim Üyesi Kübra Güler, uygulanabilecek diğer tedavi yöntemlerinden de bahsederek sözlerini şöyle tamamladı:

“Ayrıca diş etlerinin uzunluğunda kısalık varsa gingivektomi denilen bir işlemle diş etlerinin bir kısmı alınarak dişlerin görünümü artırılabilir veya dudak kaslarının çok aktif çalışmasını engellemek için botoks uygulamaları yapılabilir. . Bunlar duruma göre değişmekle birlikte birlikte ya da ayrı ayrı uygulanabilir.”

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

bayrakli-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
Başa dön tuşu