Haber

Mete Gazoz Yanartaş Milli Parkı’nda ateşli ok attı

ANTALYA’nın Kemer ilçesinde Cumhuriyetin 100. yıl kutlamaları kapsamında; Olimpiyat şampiyonu milli okçu Mete Gazoz, Yunan mitolojisinde ‘Olimpos’un Sonsuz Ateşi’ olarak anılan Yanartaş Milli Parkı’nda ok atıp ateş açtı.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ve Türkiye Cumhuriyeti’nin 100’üncü yılı kutlamaları kapsamında Antalya’nın Çıralı bölgesindeki Yanartaş Milli Parkı’nda etkinlik düzenlendi. Antalya Valiliği tarafından düzenlenen etkinliğe Vali Hulusi Şahin, Milli Okçuluk Takım Antrenörü Göktuğ Ergin, olimpiyat ve dünya şampiyonu milli okçu Mete Gazoz ve 300 genç katıldı. Milli okçu Mete Gazoz, Yanartaş’ın sönmeyen ateşiyle yaktığı okla belirlenen alana atış yaptı. Gençlerin Gazoz’a ilgisi yoğun olurken, fotoğraf çektirmek isteyenler de uzun süre kuyrukta bekledi.

Antalya Valisi Hulusi Şahin, antik dönemde olimpiyat ateşinin gençler tarafından Yanartaş’tan alındığını ve olimpiyatların başladığını söyledi. Vali Şahin, “Cumhuriyet’in 100’üncü yılının ilk dakikalarında Olimpiyat şampiyonu Mete Gazoz’la Türk Yüzyılını ateşe verdik. İnşallah Cumhuriyetin 2. Yüzyılı büyük başarılarla dolu olacak. Dünyaya öğreteceğiz. Türk yüzyılını anlatıyor. Spor, gençliğin yüzyılı olacak. Dünyaya barışı da getirecek.” “Yüzyıl olacak. Yanartaş olarak tüm dünyaya ‘Türkiye Yüzyılı’nın başladığını söylüyoruz” dedi.

Mete Gazoz da etkinliğe katılmaktan büyük mutluluk duyduğunu ifade ederek, çok heyecanlandığını belirterek, “Benim için de çok güzel bir deneyim oldu.”

Gazoz, attığı yayı da Vali Şahin’e hediye etti.

YANARTAŞ’TA SÖNDÜRÜLEMEYEN YANGIN

‘Olimpos’un Ebedi Ateşi’ olarak bilinen Yanartaş, Antalya’nın Kemer ilçesine bağlı Çıralı köyü yakınlarında bulunan bir doğal gaz kaynağıdır. Denize yakın konumda yer alan taşların ortasından çıkan alevler turistlerin ilgisini çekiyor. Alevlerin 2.500 yıldır yandığı biliniyor ve Yunan mitolojisinde de adı geçiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu