Haber

ÖĞRENCİYKEN DİKTİKLERİ AĞAÇLARDAN, ÇOCUKLARIYLA ZEYTİN HASADI YAPTILAR

İZMİR’in Menderes ilçesindeki kırsal mahallede yer alan bir ilkokulun öğrenci ve velilerinin katılımıyla okul bahçesinde gerçekleştirilen zeytin hasadı renkli görüntülere sahne oldu. Yıllar önce öğrenciyken fidan diken bazı velilerin, bugün öğrenci olan çocuklarıyla hasat yapması ilginç görüntüler oluşturdu.

Menderes ilçesinin kırsal Değirmendere Mahallesi’nde zeytin hasadı şenliği gerçekleştirildi. Değirmendere İlkokulu yetkililerince gerçekleştirilen aktifliğe; öğrencilerin yanı sıra velileri de katıldı. Ayrıyeten 11 Kasım Ulusal Ağaçlandırma Günü nedeniyle fidan dikim aktifliği de yapıldı. Yaşları 5 ila 10 yaşındaki öğrenciler tek tek ağaçtan zeytin topladı. Aktiflikte en dikkat çeken ise yıllar evvel öğrenciyken fidan diken birtakım velilerin, bugün öğrenci olan çocuklarıyla hasat yapması oldu. Şenlik havasında geçen aktiflik kapsamında gözlemeler açıldı, masallar anlatıldı, çeşitli oyunlar oynandı. Ağaçlardan toplanan zeytinler kırıldı, salamura edildi.

ZEYTİN ONLAR İÇİN BİR HAYAT

Yıllar evvel öğrenciyken zeytin fidanı diken, bugünse oğlu Doğuş Mert (10) ile hasada katılan Sibel Mert (29), “Seneler evvel arkadaşlarımla birlikte bu zeytin ağaçlarının fidanlarını dikmiştik. Aynı okulda okuyan oğlumun bu bahçede, bizim diktiğimiz ağaçlardan zeytin topladığını görmek mutluluk verici” dedi. Oğlu Doğuş Mert ise “Bugünkü etkinlikte çok keyif aldım” dedi.

Aynı biçimde yıllar evvel dikip büyüyen zeytin ağacından bugün oğlu Osman Kurtuluş (10) ile hasat yapan Gülizar Kurtuluş (27) da “Bu okulda okumuştum. Arkadaşlarım ve öğretmenlerimle, zeytin fidanlarını dikmiştik. Bugün meyvesini alıyoruz. Bu fidanlar benimle büyümüş. Çok mutluyum. Anlatılamayacak bir duygu. Çocuğumla o zeytinleri topluyorum. Zeytin ağacı benim için hayat demek. Yağını çıkarıyoruz. Beslenmede önemli bir gıda. Zeytinsiz bir hayat düşünemiyorum” sözlerini kullandı.

Gülizar Kurtuluş’un oğlu Osman Kurtuluş ise “Zeytini çok seviyorum. Çökeleğin içinde zeytinyağını ise çok severim. Çok güzel oluyor” dedi.

KEYİFLİ VAKİT GEÇİRİLDİ

Değirmendere İlkokulu Müdürü Ümran Seven, aktiflik hakkında bilgi verip, “Buradan topladığımız zeytinleri salamura yapacağız. Kalanını fabrikaya gönderip, yağı için sıktıracağız. Her şeyden öte çocuklarımız ve velilerimizle güzel bir gün geçirmek istedik” açıklamalarında bulundu.

Zamanında birtakım velilerin okul bahçesindeki ağaçların fidanlarını diktiğini hatırlatan Seven, “Hem çocuklarıyla birlikte topluyorlar hem de çocukluklarına dönüyorlar. Zamanında fidanların çukurunu açıp, can suyunu vermişler. Büyümesi için emek harcamışlar. Şimdi onların diktiği zeytinlerin meyvesini topluyorlar, Hani derler ya geleceğe yatırım yapmak istiyorsan ya bir çocuk yetiştir ya da bir ağaç dik. Bizim velilerimiz ağaçlarını dikmiş, şimdi meyvelerini topluyoruz” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu