Ekonomi

Opsiyon yatırımcıları yaklaşan enflasyon raporunun etkilerine hazırlanıyor

ABD hisse senedi opsiyon piyasasındaki tüccarlar, Federal Rezerv’in faiz oranlarına ilişkin kararlarını etkileyebilecek olan ve Salı günü açıklanacak olan enflasyon verilerini bekledikleri için gergin. Cantor Fitzgerald tarafından yapılan analize göre, bu beklenti SPDR S&P 500 Trust ETF için her iki yönde de %1’lik bir dalgalanma beklentisine yol açtı. Beklenen bu dalgalanma, Ocak ayında açıklanan enflasyon raporu öncesinde öngörülenden daha yüksek.

Son tüketici fiyatları ve istihdam rakamları, Fed’in bu yıl yapacağı olası faiz indirimlerinin kapsamına ilişkin bazı yatırımcı iyimserliğini aşındırdı. Gelecek enflasyon verilerinin kalıcı yüksek enflasyona işaret etmesi halinde, yatırımcıların Fed’in gevşeme beklentilerini azaltmalarına neden olabilir ve bu da hisse senedi piyasasının performansını etkileyebilir.

13 Şubat’ta açıklanan ABD Ocak ayı tüketici fiyat endeksi (TÜFE), büyük ölçüde kiralık konut maliyetlerindeki artış nedeniyle beklenenden daha yüksek bir artış gösterdi ve bu da S&P 500 endeksinde %1,4’lük bir düşüşe yol açtı. Cantor Fitzgerald’da hisse senedi türevleri ticareti başkanı Matthew Tym, yaklaşan verilerle ilgili artan tedirginliğe dikkat çekerek, bu durumun opsiyon tüccarları arasında temkinli bir ton oluşturduğunu belirtti.

Yatırımcılar, Ocak ayının başlarında 150 baz puan civarında olan faiz indirimi beklentilerini yıl için 94 baz puana düşürdü. Bu ayarlamalar, fed fon oranına bağlı vadeli işlemlere dayanmaktadır. Bu değişikliklere rağmen borsa, dirençli bir ekonomi, beklenenden daha güçlü kazançlar ve Fed’in yılsonundan önce birkaç faiz indirimine devam edeceğine olan inançla desteklendi.

Pazartesi günü öğleden sonra, S&P 500 endeksi %0,16’lık hafif bir düşüş yaşarken, piyasanın yakın vadeli volatilite beklentilerini ölçen Cboe Volatilite Endeksi hafif bir yükselişle yaklaşık üç haftanın en yüksek seviyesi olan 15,20’ye çıktı.

Ekonomistler Şubat ayı TÜFE’sinin %0,4 artacağını ve yıllık fiyat artışının %3,1 olacağını tahmin ediyor. Volatil gıda ve enerji fiyatlarının hariç tutulduğu çekirdek TÜFE’nin ise %0,3 oranında artması ve yıllık fiyat artışının Ocak ayındaki %3,9’dan %3,7’ye gerilemesi bekleniyor. Bu tahminler, resmi veri açıklamasından önce geldi ve tüccarlar piyasa ortamındaki potansiyel değişimlere hazırlanırken piyasa duyarlılığını şekillendiriyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu