Ekonomi

Perakende satış hacmi Nisan’da %27,5 arttı

Türkiye İstatistik Kurumu’na (TÜİK) göre sabit fiyatlarla perakende satış hacmi nisan ayında aylık yüzde 0,9, yıllık ise yüzde 27,5 arttı.

TÜİK bugün nisan ayı perakende satış endekslerini yayınladı. Buna göre sabit fiyatlarla perakende satış hacmi bir önceki aya göre yüzde 0,9 arttı. Bir önceki aya göre gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 0,4, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 1,9 arttı ve otomotiv yakıtı satışları yüzde 1,5 azaldı.

Sabit fiyatlarla perakende satış hacmi geçen yılın aynı ayına göre yüzde 27,5 arttı. Bire bir ayda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 21,2, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 34,9, otomotiv yakıtı satışları ise yüzde 12,5 arttı.

AYLIK CİRO ARTIŞI GÜNCEL FİYATLARLA YÜZDE 3,4 OLARAK

Cari fiyatlarla perakende ciro bir önceki aya göre yüzde 3,4 arttı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 2,8, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 5,1 artarken, otomotiv yakıtı satışları yüzde 2,3 azaldı.

PERAKENDE CİRO CARİ FİYATLARLA YILLIK YÜZDE 82,3 ARTTI

Cari fiyatlarla perakende ciro geçen yılın aynı ayına göre yüzde 82,3 arttı. Bire bir ayda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 89,3, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 104,5 ve otomotiv yakıtı satışları yüzde 16,7 arttı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu