Ekonomi

Sanayi Bakanlığı: Sanayide Çalışan Kişi Başına Üretim 5,7 Azaldı

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı verilerine göre; Sanayide istihdam edilen kişi başına üretim, 2022’nin üçüncü çeyreğinde bir önceki döneme göre yüzde 5,7 azaldı. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış çalışan başına üretim endeksinde bir önceki çeyreğe göre tüm ana sanayi gruplarında azalma hesaplandı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı bugün yılın üçüncü çeyreğine ilişkin verimlilik istatistiklerini açıkladı. Buna göre; Sanayide çalışan kişi başına düşen üretim endeksi geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4,5 azaldı.

Bakanlık tarafından açıklanan verimlilik istatistikleri aşağıdaki gibidir:

“ÇALIŞAN BAŞINA ÜRETİM YÜZDE 4,5 AZALDI: Takvim etkilerinden arındırılmış kişi başına toplam sanayi üretimi üretim endeksi bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 4,5 azaldı. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış çalışan başına toplam sanayi üretim endeksi, 2022 yılının ikinci dönemine göre yüzde 5,7 azaldı.

ÇALIŞILAN SAAT BAŞINA ÜRETİM YÜZDE 3,6 AZALTILDI: Takvim etkilerinden arındırılmış çalışılan saat başına toplam sanayi üretimi endeksi bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 1,7 azaldı. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış çalışılan saat başına toplam sanayi üretimi endeksi, 2022 yılı ikinci dönemine göre yüzde 3,6 azaldı.

TÜM ANA SANAYİ KÜMELERİNDE KİŞİ BAŞINA ÜRETİMDE DÜŞÜŞ: Takvim etkilerinden arındırılmış ana sanayi kümelenme verileri incelendiğinde, çalışan başına üretim endeksinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre en yüksek artış yüzde 0,5 ile dayanıksız tüketim malları imalatında görüldü. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış çalışan başına üretim endeksinde bir önceki çeyreğe göre tüm ana sanayi kümelerinde düşüş hesaplandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
Başa dön tuşu