Haber

Şenol Güneş Mükemmel Değil Ama Tarzı Var

Dünyada iki tip teknik yönetici vardır: Birincisi sıfırdan bir sistem kuran ve o sistemin başarılı olması için gerekli oyuncu ve teknik ekibi bir araya getiren teknik yöneticilerdir. Bunun Türkiye’deki en bariz örneği Fatih Terim’dir.

İkinci tip teknik yönetici ise sıfırdan bir sistem kurmayan, girdiği sistemi zekası ve dokunuşuyla güçlendiren, verimini artıran ve sistemi güçlendiren teknik yöneticilerdir. Bunun Türkiye’deki en güzel örneği Şenol Güneş’tir.

Şenol Güneş kendi deyimiyle “Mükemmel değilim ama bir tarzım var.” diyor.

Şunu söyleyeyim, Şenol Güneş performans teknik direktörü. Yöntem, eldeki oyuncuları analiz ederek oyunculara uygun bir sistem oluşturmaktır. Elinizdeki futbolculara dokunarak onlardan aldığınız verimi arttırarak başarılı olmak. Bunlar çok değerli erdemlerdir.

Dönem ortasında Beşiktaş’a geldi ve ‘Şenol Güneş etkisi’ dediğimiz şeyi yaptı. Güçlü bir figür olmasının yanı sıra oyuncuyu nerede kullanacağını yeterince bilen, takımın yapı taşlarını oluştururken oyuncuların motivasyonlarını dengeleyen bir teknik adam olarak fark yaratıyor.

Şenol Güneş, Nathan Redmond’u ücretsiz oynadı ve ondan aldığı verimi bir üst seviyeye çıkardı. Aboubakar’ı alarak pası kurdu ve canlı bir forvet yarattı. Cenk’i hep tehlike bölgesinde tutup şut tehdidi oluşturup öne kapattı. Bu dokunuşlar Beşiktaş’ın hücum gücünü artırdı. Ayrıca özellikle grubun eksikliklerini çok iyi gördü. Bunların başında hızlı bir defans oyuncusu olmaması geliyordu. Bu eksikliği Omar Colley ile tamamlayarak defans gerisinden yapılan koşularda sorun yaşayan takım için bir analiz yolu buldu ve oyunda yapısal bir üstünlük elde etti.

Şenol Güneş çalıştırdığı personele bunu hep yapıyor. Elindeki oyunculara göre bir sistem kurarak oyuncuların performansta uçmasını sağlıyor. Geçmişte Ozan Tufan, Burak Yılmaz, Talisca, Volkan Şen gibi oyunculara dokunan Şenol Güneş, oyuncu odaklı sistemler oluşturarak bugün de Vincent Aboubakar, Nathan Redmond ve Cenk’e dokunuyor ve performanslarıyla takımda fark yaratıyor.

Bu özellikleri sayesinde Şenol Güneş, Türkiye’nin mevcut koşullarında takımın başına getirilecek en uygun satranç ustasıdır. Bir düşünün Fatih Terim’in sonradan alıp başarılı olduğu bir takım yok. Sistemini baştan kurar, istediği kişilerle çalışır, bu kadar başarılıdır. Ancak Şenol Güneş, Türkiye’deki herhangi bir takıma katkıda bulunabilecek bir teknik direktör örneğidir.

instagram

Facebook

heyecan

bağlantılı

Bu makalede öne sürülen fikir ve yaklaşımlar tamamen yazarların orijinal niyetleridir ve Onedio’nun yayın politikasını yansıtmayabilir. ©Onedio

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu