İş

Tüketici güveni Şubat’ta gerilemeye devam etti

YENİ ABD’de Conference Board Tüketici Güven Endeksi, Şubat ayında aylık bazda 3,1 puan düşerek 102,9 oldu.

Konferans Kurulu, Amerikalı tüketicilerin eğilimlerini ölçen tüketici inanç endeksine ilişkin Şubat ayı verilerini yayınladı.

Buna göre, tüketici güven endeksi Şubat ayında bir önceki aya göre 3,1 puan azalarak 102,9 oldu.

Bu dönemde piyasa beklentilerinin altında kalan tüketici güveninin 108,5 olması bekleniyordu. Ocak ayı tüketici güveni 106 olarak revize edildi.

Amerikalı tüketicilerin mevcut iş ve işgücü piyasası koşullarına ilişkin değerlendirmelerini yansıtan mevcut durum endeksi Şubat ayında 1,7 puan artarak 152,8’e yükseldi.

Geleceğe yönelik kısa vadeli değerlendirmeleri yansıtan beklentiler endeksi ise bire bir dönemde 6,3 puan azalarak 69,7’ye geriledi.

“Geleceğe baktığımızda çok daha karamsar bir tablo var”

Açıklamada görüşlerine yer verilen Konferans Kurulu Kıdemli Danışmanı. ekonomiDirektör Ataman Özyıldırım, tüketici güveninin Şubat ayında yeniden gerilediğine dikkat çekerek, tüketicilerin mevcut iş koşullarına ilişkin görüşlerinin kötüleştiğini ancak mevcut durum endeksinin iş bulunabilirliğine olumlu bakmasıyla bir miktar yükseldiğini kaydetti.

Geleceğe bakıldığında çok daha karamsar bir tablo olduğunu belirten Özyıldırım, önümüzdeki 6 aya ilişkin gelir yönü ve iş koşullarına ilişkin beklentilerin Şubat ayında sert bir şekilde düştüğünü söyledi.

Özyıldırım, 12 aylık enflasyon beklentisinin yüzde 6,7’den yüzde 6,3’e gerilediğini kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu