Haber

Ürdün’de çocuklar Gazzeli akranlarıyla dayanışma için yürüdü

Ürdün’de çocuklar, İsrail’in yoğun saldırısı altındaki Gazze Şeridi’nde çocukların acılarına dikkat çekmek için gösteri yaptı.

Kuzeydeki İrbid kentinde onlarca çocuk, Filistinli mültecilerin kaldığı İrbid Mülteci Kampı’nda Gazze’deki çocuklarla dayanışma gösterisi düzenledi.

Kamptaki büyük caminin önünde başlayan gösteride çocuklar, Gazze’ye destek amacıyla “Canımız, kanımız sana feda olsun ey Mescid-i Aksa”, “Biz mülteci çocukları” gibi sloganlar attı. Kampımız Gazze’yi kanımızla koruyacak.”

Gazze’deki akranlarının acılarına dikkat çekmek isteyen çocuklar, ellerinde Gazze’de öldürülen çocukları temsilen içi doldurulmuş kefenler taşıdı.

Ellerinde Filistin bayraklarıyla yürüyen çocuklar, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarını kınayan, bazıları “Terörün başı ABD’dir” yazılı pankartlar taşıdı.

Gösterinin organizatörlerinden ve İrbid Mülteci Kampı Komitesi Koordinatörü İsmail Akilan, gösterinin amacının çocuklara Gazze Şeridi’nde yaşananları ve oradaki akranlarının acılarını anlatmak olduğunu söyledi.

Akilan, yürüyüşle verilmek istenen mesajın, ülke dışındaki Filistinliler olarak Gazze halkına destek verdiklerini göstermek olduğunu belirtti.

Gösteriye katılan 12 yaşındaki Hala Ahmed ise Gazze’ye destek vermenin önemine değinerek, Gazzeli çocuklara, “Korkmayın, siz şehitsiniz, Allah’ın katında her şeyi bulacaksınız. ” mesajı verdi.

Göstericilerden 13 yaşındaki Muhammed Ebu Hadra, “Gazze’deki çocuklar için buradayım. Allah yardım etsin, şehitlerine rahmet, geride kalanlara sabır versin.” söz konusu.

İsrail’in Gazze işgalinde son durum

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları, “İsrail’in Mescid-i Haram başta olmak üzere Filistinlilere ve kutsal değerlerine yönelik sürekli ihlallerine tepki” gerekçesiyle 7 Ekim sabahı kapsamlı bir baskın düzenledi. Mescid-i Aksa’nın ardından İsrail ordusu da Gazze Şeridi’ne yoğun hava saldırıları düzenledi. bombardımanı başlattı.

İsrail’de 7 Ekim’de düzenlenen saldırılarda 310’dan fazlası asker olmak üzere 1.200 İsraillinin öldüğü, 5.132 kişinin de yaralandığı açıklandı.

İsrail ordusunun verilerine göre 7 Ekim’den bu yana 51’i Gazze’de, 6’sı Lübnan sınırında yaşanan çatışmalarda olmak üzere 372 İsrail askeri öldürüldü.

İsrail’e göre Kassam Tugayları’nın elinde 239 İsrailli esir bulunuyor.

Gazze’deki hükümete göre, İsrail’in 7 Ekim’den bu yana Gazze Şeridi’ndeki saldırılarında 5 bini çocuk, 3 bin 300’ü kadın olmak üzere 12 binden fazla Filistinli öldürüldü.

İşgal altındaki Batı Şeria ve Kudüs’te İsrail güçlerinin ve Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 7 Ekim’den bu yana 212 Filistinli hayatını kaybetti.

İsrail ordusu, onbinlerce yaralı ve sivilin barındığı Gazze’deki onlarca hastanenin kampüslerini veya ana binalarını tahliyeye zorlamak için vurdu. İşgal sırasında bazı hastanelere baskın düzenlediler. Saldırılarda yüzlerce kişi öldü ve yaralandı.

İsrail ordusu ile Hizbullah arasında 8 Ekim’den bu yana yaşanan çatışmalarda 76 Hizbullah üyesi ve 6 İsrail askeri hayatını kaybetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu