Yaşam

100 yıldır kayıp: Gustav Klimt’in tablosu bulundu

Avusturyalı ressam Gustav Klimt’in ‘Bayan Lieser’in Portresi’ tablosu yaklaşık 100 yıl sonra bulundu.

Avusturya merkezli müzayede evi Im Kinsky, Gustav Klimt’in son eserlerinden biri olan ve en son 1925’te fotoğrafı çekilen tablonun dün ortaya çıkarıldığını belirterek, “Tablonun daha önce kaybolduğu düşünülüyordu. On yıllar boyunca bu önemli sanat eseri ortadaydı. kamuoyu tarafından bilinmeyen bir Avusturya vatandaşının özel mülkiyeti.” ” söz konusu.

1917 yılında yapılan tablonun dünya çapında sergileneceğini belirten Im Kinsky, tablonun 24 Nisan’da Adolf ve Henriette Lieser’in yasal varisleri adına yapılan müzayedede satılacağını duyurdu. 1998 Washington İlkeleri.

WASHINGTON İLKELERİ

1998 yılında Washington Konferansı’nda 44 ülke, sivil toplum kuruluşları ve sanat uzmanları bir araya gelerek, savaş döneminde Nazilerin zorla el konulan, çoğunlukla Yahudi ailelere ait mülklerinin gerçek sahiplerine iade edilmesinin yollarını ele alan Washington İlkelerini (11) belirlediler.

Im Kinsky, tablonun küçük bir müzayedeye ev sahipliği yapmasının, “Klimt’in eserlerinin konumlandırılmasında uzun yıllara dayanan deneyimin ve daha da önemlisi, Nazi döneminde el konulan ve ele geçirilen sanat eserleriyle ilgili uluslararası uzmanlığın tanınması olduğunu” söyledi. dönem.” (KÜLTÜR VE SANAT HİZMETİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu