Ekonomi

Biden kampanyası Trump’a karşı 50 milyon dolarlık reklam atağı başlattı

Başkan Joe Biden’ın yeniden seçilme kampanyası, Cumhuriyetçi rakibi Donald Trump’ın ağır suç mahkumiyetlerine odaklanan 50 milyon dolarlık bir reklam çalışması başlatmaya hazırlanıyor. Biden’ın daha önce Trump’ın yasal sorunları hakkında yorum yapmama tutumundan farklı olan kampanya stratejisi, “Karakter Önemlidir” başlıklı 30 saniyelik bir spot içerecek.

Bugün yayınlanmaya başlayacak olan bu reklam, önemli savaş bölgesi eyaletlerinde yayınlanacak ve “sadece kendini düşünen hüküm giymiş bir suçlu ile aileniz için savaşan bir başkan” arasındaki seçimi vurgulayacak.

Reklam kampanyası, Trump’ın 30 Mayıs’ta New York’taki bir jüri tarafından iş kayıtlarında tahrifat yapmakla ilgili 34 suçtan suçlu bulunmasının ardından başlatıldı. Mahkumiyet kararına rağmen, ulusal anketler Biden ve Trump arasında bir eşitlik olduğunu ve mahkumiyet öncesi anket verilerine göre Trump’ın savaş bölgesi eyaletlerinde hafif bir üstünlüğü olduğunu gösteriyor. Trump’ın özellikle enflasyonla ilgili ekonomi politikaları seçmenlerin önemli bir kısmında yankı bulmaya devam ediyor.

Biden’ın kampanyası ve diğer Demokratların Trump’ın mahkumiyetinden faydalanma konusundaki ilk isteksizliği, seçmen geri bildirimleri ve anket sonuçlarının ardından değişti. Yakın zamanda Greenwich, Connecticut’ta düzenlenen bir bağış toplama etkinliği sırasında Biden, Trump’ı alenen “hüküm giymiş bir suçlu” olarak nitelendirdi ve yeniden seçilmesi halinde Trump’ın oluşturduğuna inandığı tehdidin altını çizdi.

Reuters/Ipsos tarafından yapılan bir anket, Cumhuriyetçi seçmenlerin %10’unun Trump’ı mahkumiyeti nedeniyle destekleme ihtimalinin azaldığını ortaya koymuştur. Trump ayrıca Georgia’da seçimlere müdahale, Florida’da bir belge davası ve federal seçimlere müdahale davası da dahil olmak üzere çok sayıda başka davada da cezai suçlamalarla mücadele ediyor. Ayrıca, hukuk davalarının kararlarını da temyize götürüyor.

Konuyla ilgili diğer bir haber de Başkan’ın oğlu Hunter Biden’ın bu ay, ateşli silah satın almak için uyuşturucu kullandığı konusunda yalan söylediği gerekçesiyle mahkum edilmesi oldu. Reuters/Ipsos tarafından yapılan bir anket de dahil olmak üzere anketler, seçmenlerin çoğunluğunun Hunter’ın mahkumiyetini 5 Kasım’da yapılacak seçimlerde kararlarını etkileyecek bir faktör olarak görmediğini gösteriyor.

Her iki başkanlık kampanyası da 27 Haziran’da Atlanta, Georgia’da CNN’in ev sahipliğinde, iki reklam arası ve sessiz mikrofonlar gibi belirli kurallarla yapılacak ilk münazaraya hazırlanırken, etkinliğin bu yılki seçim döngüsünde çok önemli bir an olması bekleniyor.

Bağış toplama alanında, Trump’ın kampanyası Nisan ayında Biden’ınkini geride bırakarak Biden’ın ilk kez geride kalmasına işaret etti. Ancak Biden, kısa bir süre önce Los Angeles, California’da düzenlenen bir bağış toplama etkinliğinde 30 milyon dolar toplayarak hala önemli bir finansal liderliği elinde tutuyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu