Haber

Hakkari Valiliği, “yardım aracının engellendiği” iddialarını yalanladı

Hakkari Valiliği’nden, “sivil toplum kuruluşlarının deprem bölgesine göndereceği yardım aracının bloke edildiği” tezinin asılsız olduğu bildirildi.

Valilikten yapılan açıklamada, bazı yayın organlarında “STK’ların deprem bölgesine göndereceği yardım aracına Hakkari Valiliği engel oldu” başlığıyla çıkan haberde yer alan iddiaların gerçeği yansıtmadığı belirtildi.

Açıklamada, Valilik AFAD Uyum Merkezi’ne bağlı hayırsever iş insanları, vatandaşlar ve sivil toplum kuruluşları tarafından Gençlik Merkezi ile Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına getirilen aynı yardımların ivedilikle Valiliğe teslim edildiği belirtildi. deprem bölgesinde ihtiyaç sahibi iller. Bir tanker dolusu akaryakıt, 5 konteyner banyo, 7 konteyner tuvalet, 8 tır manto, 20 tır battaniye ve ısıtıcı, 36 tır gıda kolisi ve tenekesi olmak üzere toplam 95 tır insani yardımın gönderildiği, 5 kamyon tekne.

Açıklamada, Valilik tarafından 5 bin metrekarelik alanı aydınlatabilecek kapasitede 11 ekskavatör, 6 tır, 5 vinç, 2 yükleyici, 5 lowbet, 5 pikap, jeneratör ve 11 minibüsün sevk edildiği bildirildi. Enkaz bölgelerindeki kurtarma çalışmalarını kentteki hayırseverlerin de yardımıyla desteklemeyi amaçlayan AFAD’ın hesabında 3 milyon 503 bin. Diyanet Vakfı hesabında 259 lira ve 2 milyon 464 bin 870 lira nakdi yardım toplandığı bildirildi.

Açıklamada, deprem bölgelerine 10 kişilik 80 adet yalıtımlı çadır gönderildiği ve bu çadırların kentten görevlendirilen bir işçi tarafından kurulduğu belirtildi:

“Hakkari Valiliği tarafından deprem bölgesine gönüllü ve misyonlu toplam 933 işçi desteklendi. AFAD Uyum Merkezi idaresinde Hakkarili halkı tek vücut olma hedefiyle tüm maddi ve manevi imkanlarını seferber etti. ve depremden etkilenen bölgelerin desteklenmesine devam edecektir.Halkımızın yanında olmaya devam edecektir.Hakkari Valiliği’nin yapılan yardımlardan rahatsız olduğu yönündeki haberler asılsızdır,aksine depremin olduğu bölgelere yardım tırları gönderilmiştir. Yapılan ve toplanan tüm yardımların deprem bölgesine aslına uygun ve gerçek bir şekilde ulaştırılması amacıyla Hakkari Valiliği AFAD Uyum Merkezi’nin denetim ve koordinasyonunda hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu