Teknoloji

Her izlediğinizde farklı şekilde biten filmler geliyor

Yapay zekanın geldiği seviye artık korkutucu boyutlara ulaştı. Şimdilik onun sadece günlük hayata fayda sağlayan “güzel” özelliklerine şahit oluyoruz ama yakında birilerinin bu teknolojiyi kötü amaçla kullanmaya karar vermesi, hiç de büyük sürpriz olmayacak.

Yapay zekanın son yeteneği, filmleri izlendiği sırada değiştirebilmek oldu. Bazı film yapımcıları şimdiden bu teknolojiyi mercek altına alıp denemeye başladılar. Buna göre, bir film her oynatıldığında, farklı şekilde görünecek ve hatta olaylar, farklı senaryolar üzerinden yeniden gelişebilecek.

Şimdiye kadar bu şekilde üretilmiş Eno isimli bir belgesel filmi vardı. Ancak şimdi daha fazla film yapımcısı bu teknolojiye odaklanmış durumda.

İşin ilginç yanı, aynı odada izlemediği sürece artık hiç kimse sizinle aynı filmi izleyemeyecek. Ancak elbette bu filmleri, bugünkü standart sinema salonu ekipmanları ile çalıştırmak mümkün değil. Filmlerin, çok güçlü yapay zeka sunucularına bağlı olarak çalıştırılması gerekiyor. Aynı şartlar, bu filmleri akış video servisleri üzerinden oynatırken de geçerli olacak.

Bu nasıl film?

Örneğin 2. Dünya Savaşı’nı konu alan bir filmi ilk kez seyrettiğinizde, bir tankın üzerindeki asker tanka saldıran bir uçağa makinelik tüfekle ateş açarken, bir sonraki seyretmenizde, asker tankın içine saklanacak veya tanktan çıkıp koşarak ormana saklanacak.

Dolayısıyla bu teknoloji artık kullanıcılar için aynı temada sonsuz yeni filmler üretebilecek ama aynı zamanda sinema sanatından yönetmenin, oyuncunun, senaristin tüm etkisini çıkarmış olacak. Yani sanatı artık doğrudan yapay zeka yapacak.

hizanhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu