Ekonomi

İmranlı’da Yetiştirilen Türk Somonu Avrupa’ya Gönderiliyor

Sivas’ın İmranlı ilçesinde büyük emeklerle yetiştirilen Türk somonu, başta Rusya olmak üzere Avrupa’nın birçok ülkesine gönderiliyor.

Sivas’ın İmranlı ilçesinde denizden yaklaşık 270 kilometre uzaklıkta bulunan İmranlı barajında ​​alabalık ve somon yetiştiriliyor. Yıllık 950 ton üretim kapasitesine sahip olan tesiste büyük bir emekle yıllık ortalama 500 ton balık yetiştirilmektedir. Belli büyüklüğe ulaşan alabalıklar canlı olarak araçlara yüklenerek Karadeniz’e gönderiliyor. Karadeniz’de istenilen olgunluğa ulaşan balıklar, Karadeniz somonu olarak Rusya’ya ve Avrupa’nın birçok ülkesine ihraç edilmektedir.

“Türk somonu çok kaliteli bir balıktır”

Alabalık ve somon yetiştiriciliğiyle uğraşan Ali Dursun Yıldızay, Türk somonunun çok kaliteli bir balık olduğunu belirterek, “Bu işe 2010 yılında başladık. Şu anda devam ediyoruz. Yıllık kapasitemiz 950 ton. Yıllık üretimimiz ise 2010’da. 400-500 ton. Bu sene hava sıcaklıkları etkili oldu.” Ancak İmranlı suyunda kasvet yok. Sularımız serin ve soğuktur. Burada ihracat için balık ve somon yetiştiriyoruz. Diğer balıkları da somon adayı olarak Karadeniz’e taşıyoruz. Orada yetiştirilip Karadeniz somonu olarak yeniden ihracata gidiyorlar. Avrupa ülkelerine gidiyor. Türk somonu çok kaliteli bir balıktır. “Somonun faydaları çoktur. İmranlı olmazsa Karadeniz’de somon olmaz. Çünkü barajlarda yetiştirilir ve daha sonra Karadeniz’de somon olarak yetiştirilir” dedi.

Yüksek sıcaklıktan etkilenen üretim

Balık yetiştiricisi Tuğrul Tunç, yaz aylarındaki yüksek sıcaklıklar nedeniyle bu yıl üretimin beklentilerin oldukça altında kaldığını belirterek, “Besleyemedik, büyüyemedik. Ölümlerimiz biraz fazla olduğu için kapasite beklentilerin altında. Şu anda sevkiyatlarımız var, buradan canlı olarak yayınlıyoruz. Orada da büyüme devam ediyor.” “Norveç somonunu hazırlayıp Avrupa ülkelerine göndermeye çalışıyoruz” dedi. – SİVAS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu