Haber

Yunanistan’da selde can kaybı 4’e çıktı! Çatılarda hâlâ kurtarılmayı bekleyen insanlar var

Yunanistan’da şiddetli yağışların neden olduğu selde hayatını kaybedenlerin sayısı 4’e yükseldi. Kayıp 6 kişiyi arama çalışmaları devam ederken, Yunan ordusu da devreye girdi. Sular altında kalan Kardiçe kentinde mahsur kalanları Yunan askerleri şişme botla kurtardı. tekneler ve kovalar. Öte yandan bölgeden gelen görüntülerde binaların sular altında kaldığı görülürken, çatılarda hâlâ kurtarılmayı bekleyen kişilerin olduğu bildirildi. Meteoroloji uzmanlarına göre bölgede dönüm başına düşen su miktarı 750 tona ulaştı.

4 MEYYİT, 6 KAYIP

Yunanistan’da Daniel Fırtınası’nın neden olduğu şiddetli yağışın ardından meydana gelen selde can kaybı artıyor. Arama çalışmaları sırasında 49 yaşındaki bir kişinin cansız bedeni bulundu. Böylece sel felaketinde hayatını kaybedenlerin sayısı 4’e yükseldi. Yunanistan İklim Krizi ve Sivil Koruma Bakanı Vassilis Kikilias, şu ana kadar 885’ten fazla kişinin kurtarıldığını, 6 kişinin ise kayıp olduğunu açıkladı. Hükümet Sözcüsü Pavlos Marinakis şunları söyledi: “Şu anda devletin önceliği insanların kurtarılması ve kötü hava koşullarından etkilenen bölgelerdeki kritik altyapının korunmasıdır.”

YUNAN ORDUSU HAREKETTE

Ordudan yapılan açıklamada, sel sularında mahsur kalanları kurtarmak için 25’ten fazla botun kullanıldığı, 7 helikopter ve 1 askeri kargo uçağının da hazır bekletildiği belirtildi. Kardiçe kentinde ise kurtarma çalışmalarına ordu şişme botlarla katıldı. Bazı yerlerde evlerin tamamen sular altında kaldığı ve insanların kepçelerle kurtarıldığı belirtildi.

SON 48 SAATTE ŞİDDETLİ TAŞKINLAR YAŞANDI

Meteoroloji servisinden alınan bilgiye göre, son 48 saatte Yunanistan’ın orta kesimindeki Teselya bölgesinde şiddetli su baskını yaşandı. Selden en çok etkilenen kentlerden biri olan Volos’ta su, internet ve elektrik kesintileri devam ediyor.

FIRTINA ETKİSİNİ DEVAM EDECEK

Pazartesi gününden bu yana etkili olan Daniel Fırtınası nedeniyle bir köprü çöktü, elektrik direkleri de devrildi. Cadde ve sokaklar sular altında kaldı, onlarca araç sel sularında sürüklendi. Fırtınanın akşam saatlerine kadar devam etmesi bekleniyor.

Meteoroloji uzmanlarına göre bölgede dönüm başına düşen su miktarı 750 tona ulaştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu