Haber

Film Geliyor Gerçek Tellioğulları ve Seferoğulları Bu Kez Valinin Projesi Uzlaştı

Muğla’nın Köyceğiz ilçesinde 55 yıldır devam eden sulama krizi, iklim değişikliği nedeniyle portakal üretimini tehdit edince köylüler birbirine düşman oldu. Tellioğulları ve Seferoğulları, Tosun Paşa filminde de bir sulak alan olan “Yeşil Vadi” için film boyunca Yeşil Vadi için savaşmışlardır. Böylece film gerçek oldu.

İklim değişikliği nedeniyle tarımda sulama sorunu artarken, Muğla Valisi Orhan Tavlı, “Muğla’da Tarımsal Sulamanın İklim Değişikliğine Uyumu” projesiyle hem Muğla Köyceğiz’de hem de ülke genelinde kuraklıkla mücadele için proje başlattı. 2021 yılında başlayan proje ilk sonuçlarını verdi ve üreticiler arasında adil su dağıtımında başarılı oldu.

Vali Orhan Tavlı’nın Projesi Adil Su Dağıtımını Sağladı, Köyceğiz’e Huzur Geldi!

Bu kapsamda “Muğla Tarımsal Sulamanın İklim Değişikliğine Uyumu” kapsamında pilot ilçe seçilen Köyceğiz ilçesinin “Köyceğiz Kargıcak Çayı Su Toplama Havuzu” proje uygulama alanında proje paydaşları bir araya geldi. Muğla Valiliği, Vali Orhan Tavlı himayelerinde 2021 yılında başlatılan “Proje.

55 Yıllık Çatışma Çözüldü

Vali Tavlı, “55 yıldır Köyceğiz Merkez’in ortasında, Köyceğiz ilçesinde Toparlar ve Yeşilköy sulama kooperatiflerinin koordinasyonunda, sulama zamanı, sulama düzeni, sulamada kullanılacak su ölçüsü konusundaki anlaşmazlıkları gidermek amacıyla, Muğla Valiliği, Köyceğiz Kaymakamlığı, Köyceğiz Belediyesi, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, DSİ. 213. Şube, Muğla Valiliği Proje İdaresi uzmanlarından oluşan bir teknik ekip oluşturulduğunu, hazırlanan teknik rapor sonucunda bir Kurul oluşturulduğunu ve bu Komisyonun 3 kooperatife giden suyun adil dağıtımını tesis ettiğini bildirdi. Kargıcak Dağıtım Havuzu. Bu amaçla bir grup kurulduğunu ve sistematik aralıklarla su akışının kontrol edilmesi sağlanarak adil su paylaşımının sistematik olarak izleneceğini bildirdi.

Muğla Valiliği’nden yapılan açıklamada,

“Son yıllarda iklim değişikliğinin somut etkileri, öncelikle tarımda yoğun olarak kullanılan su rezervlerinin azalmasında görüldü. Su kaynaklarının azalması, su kullanımında birçok sorunu da beraberinde getiriyor. Kuraklıkla birlikte suyun azalması Yaşanan sorunlar üreticiler arasında sulama sırası ve süresi ile ilgili sorunlara neden olmaktadır.Bu konunun iklim değişikliği ile olan yakın ilişkisi nedeniyle uyumun sağlanması amacıyla ilimizde bütüncül bir yaklaşımla önlemler alınmaya başlanmıştır. gelecekte daha büyük sorunlara yol açmamak amacıyla “Muğla İli Tarımsal Sulamanın İklim Değişikliğine Uyumu Projesi” hayata geçirilmiş ve söz konusu sorunlara çözüm geliştirilmesi amaçlanmıştır.

İlimizin ekonomisine 415 milyon TL katkı sağlayan ve 2021 yılında coğrafi işaret tescillenen “Köyceğiz Portakalı” 41.500 dönüm arazide üretilmekte ve Türkiye üretiminin %13’ünü karşılamaktadır. Orta kesimlerde her geçen gün azalan su kaynaklarının paylaşılması amacıyla Köyceğiz ilçesinde pilot uygulama olarak başlatılan “Tarımsal Sulamanın İklim Değişikliğine Uyumu” projesi kapsamında Köyceğiz Merkez, Toparlar ve Yeşilköy Sulama Kooperatifleri Köyceğiz ilçesindeki Sulama Kooperatifi, Yeşilköy, Toparlar ve Merkez Sulama Kooperatifi. Sulama dönemi ve düzeninin ortasında yaşanan sorunların çözümü ile ilgili olarak;

  • Sulanabilir tarım alanı tespiti
  • Ürün deseninin ortaya çıkarılması
  • Derin kuyular dahil olmak üzere su akışının tespiti
  • Paylaşım havuzunda suyun adil dağılımının sağlanmasına yönelik çalışmalar AB ve Dışişleri Valiliği ile Muğla İl Tarım ve Orman Müdürlüğü koordinasyonunda; Köyceğiz Belediyesi ve DSİ 213. Şube Müdürlüğü’nün paydaş desteği ile Köyceğiz İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından tamamlandı.”

bilgiler yer aldı.

Muğla Valisi Orhan Tavlı, Köyceğiz Kaymakamı Mustafa Maslak, Köyceğiz Belediye Başkanı Kamil Ceylan, Köyceğiz İlçe Emniyet Müdürü Selçuk Özdemir, Köyceğiz İlçe Jandarma Komutanı Selçuk Özdemir, İl Tarım ve Orman Müdürü Barış Saylak, Köyceğiz Mahallesi Muğla yakınında meydana gelen siteyi ziyaret etti. Köyceğiz Kargıcak deresinin su toplama havuzu. Tarım ve Orman Müdürü Eşref Arslan, DSİ 213.Şube Müdürlüğü Fethiye Başmühendisi Selim Gökçen, Toparlar Sulama Kooperatif Başkanı Necati Kaya, Yeşilköy Sulama Kooperatif Başkanı Mehmet Şaşmaz, Muğla Valiliği Proje Ofisi Çalışanları katıldı. Alan ve proje hakkında bilgi alan Vali Orhan Tavlı, proje uyum ekibine ve proje paydaşlarına katkılarından dolayı teşekkür etti.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu